Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Revoluce v elektromobilitě: Švédská automobilka Polestar nabila svůj prototyp za 10 minut

StoreDot a Polestar předvádějí první 10minutové nabíjení elektromobilu na světě.
StoreDot a Polestar předvádějí první 10minutové nabíjení elektromobilu na světě.
Foto: StoreDot via YouTube

Švédská automobilka Polestar spolupracuje s izraelským startupem StoreDot, aby vyřešila problém dlouhých časů nabíjení elektromobilů, což je jedním z hlavních překážek jejich masového rozšíření.

Jak ovšem informuje The Next Web, švédská automobilka Polestar může být díky spolupráci s izraelským startupem StoreDot na dobré cestě k řešení v této oblasti.

Ve svém nejnovějším propagačním videu na YouTube se startup StoreDot pochlubil tím, že jejich baterie dokáže nabít z 10 na 80% kapacity za méně než 10 minut. Tato technologie byla testována na 77kWh baterii v plně pojízdném prototypu modelu Polestar 5, aby se prokázalo, že může být použita i ve stávajících elektromobilech.

Video: StoreDot a Polestar předvádějí první 10minutové nabíjení elektromobilu na světě | StoreDot via YouTube

Pro nejkratší dobu nabíjení tato technologie nevyžaduje speciální upravené nabíječky, ale potřebuje podporu velmi vysokých výkonů, které zatím nejsou běžně dostupné. Během testování na videu zobrazeném vozidle dosáhl nabíjecí výkon až 380 kW. V porovnání, rozšířené nabíječky Tesla Supercharger V3 mají výkonový strop na úrovni 250 kW, zatímco rychlejší stanice Supercharger V4 s teoretickým maximem 600 kW začala firma budovat teprve loni.

Baterie od StoreDot se odlišují svým chemickým složením. Zatímco tradiční lithium-iontové (Li-Ion) baterie mají anody z grafitu, technologie od StoreDot využívá křemíkový základ dopovaný organickými nanočásticemi. Křemík je velmi vhodný materiál pro tento účel, jelikož jeden jeho atom dokáže navázat až čtyři atomy lithia, zatímco grafit vyžaduje šest atomů na navázání jediného atomu lithia.

Křemíkové anody vyrobené touto novou technologií by měly teoreticky pojmout až desetkrát více energie než klasické grafitové. To by významně přispělo k rychlejšímu nabíjení, vyšší kapacitě a efektivitě baterií. Přidání pouze 20% křemíku na anodě by mohlo zvýšit energetickou hustotu článků až o 17%. Je však otázkou, jaký bude dopad na konečnou cenu takové anody.

StoreDot plánuje dodat své první baterie zákazníkům ještě tento rok. Do roku 2028 cílí na výrobu akumulátorových článků, které by dokázaly přijmout dostatek energie k ujetí 160 kilometrů během 3 minut nabíjení.

Témata:  Polestar Polestar 5 elektromobily

Aktuálně se děje

28. května 2024 12:00

28. května 2024 11:21

Inflace ve střední Evropě opět ožívá. Do konce roku vzroste nad cílové hodnoty centrálních bank

Poslední údaje dokazují, že ve střední Evropě opět dochází k růstu inflace. Po zveřejnění posledních údajů za duben, kdy inflace rostla v Česku, Polsku i Maďarsku, analytici z Allianz Trade očekávají, že inflace poroste po zbytek letošního roku a zvýší se nad cílové hodnoty centrálních bank. Dle prognózy by celková hodnota inflace za rok 2024 měla dosáhnout 3,7 % v Česku, 4,6 % v Polsku a 4,8 % v Maďarsku.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy