Oblohu nad Českem v noci ozářil meteor, byl jasnější než měsíc. Úlomky mohly dopadnout na zem

V noci na dnešek byl v Česku nad západním obzorem vidět extrémně jasný meteor, takzvaný bolid, který následně explodoval. V tomto okamžiku byl patrně jasnější než Měsíc v úplňku a je možné, že na zem dopadly i jeho úlomky.

Měsíc, ilustrační fotografie

Na twitteru to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který zveřejnil i video, které zachytilo let a explozi bolidu. Fotografie sdílejí lidé i na sociálních sítích a webech.

Meteor byl vidět podle meteorologů v pondělí kolem 22:45. Kam mohl případně dopadnout, zatím neuvedli. "Na toto máme v Astronomickém ústavu jedny z největších odborníků na světě, kteří to umí velmi přesně. Máme dokonce i tzv. bolidovou síť - síť kamer, které právě z tohoto důvodu oblohu sledují. Určitě to spočítají během krátké doby a uvidíme," dodali meteorologové.

Bolid je velmi jasný meteor, který vznikne vstupem tělesa kosmického původu do zemské atmosféry. Velká většina zanikne v atmosféře a na zem nedopadne.

Na webu Astronomického ústavu Akademie věd ČR, kam lidé mohou hlásit pozorování bolidů, je z pondělí víc než dvacet záznamů převážně z Prahy a západních Čech. "Jasná zelená záře, bylo to hodně velké, ale žádné úlomky jsem nezahlédla," napsala jedna z přispěvatelek, která bolid viděla z pražského Smíchova.

Významné bolidy letos Astronomický ústav na svém webu uvádí tři, dosud poslední z 12. května. Velmi jasný bolid sice tehdy proletěl nad východem Německa, větší počet lidí ho ale sledoval i z území ČR. Za loňský rok Astronomický ústav zaznamenal osm významných bolidů. Poslední z nich z 10. listopadu mohl být podle astronomů doprovázený pádem meteoritů ve více než deset kilometrů dlouhém pásu na Jihlavsku.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky