Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mattel představil panenku Barbie s Downovým syndromem

Firma Mattel představila panenku Barbie s Downovým syndromem
Firma Mattel představila panenku Barbie s Downovým syndromem
Foto: Mattel

Americký výrobce hraček Mattel dnes představil panenku Barbie s Downovým syndromem. Postavička je menší a zavalitější než její předchůdkyně, má také širší nos a mandlový tvar očí typický pro toto onemocnění. Firma tak chce podpořit inkluzi, nové panenky mají podle jejího prohlášení "lépe odrážet svět kolem nás".

"Naším cílem je umožnit všem dětem, aby se v Barbie viděly, a zároveň je povzbudit, aby si hrály s panenkami, které nevypadají jako ony samy," uvedla výkonná viceprezidentka firmy Mattel Lisa McKnightová. "Chceme přispět k tomu, abychom prostřednictvím hry bojovali proti sociální stigmatizaci," dodala McKnightová. 

Na koncepci panenky se podílela americká nezisková organizace Národní společnost pro Downův syndrom, která pomáhá lidem s touto diagnózou i jejich blízkým. Právě na jejich radu má panenka růžový náhrdelník s třemi šipkami směřujícími nahoru, což představuje trojici chromozomu 21. Na nohou má nová Barbie růžové tenisky s ortézami, které některé děti se syndromem používají.

Downův syndrom je vrozená genetická porucha, kdy postižený jedinec má místo dvojice chromozomu 21 trojici. Postihuje asi jednoho novorozence ze 700 až 800 a projevuje se mentální postižením, charakteristickými obličejovými rysy a také častějšími srdečními defekty.

Témata:  Mattel

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

12. července 2024 20:18

11. července 2024 12:34

Pohonné hmoty dále zdražují, Češi však tankují nejlevněji z okolních zemí, dokonce levněji než Poláci

Zdražování pohonných hmot v Česku pokračuje, i když jeho tempo mírně zpomaluje. V uplynulém týdnu zdražil benzin v průměru o 19 haléřů na litr, na 38,51 koruny za litr. Cena nafty vzrostla dokonce o 21 haléřů na litr a stojí 37,20 koruny za litr. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy