Mattel představil panenku Barbie s Downovým syndromem

Americký výrobce hraček Mattel dnes představil panenku Barbie s Downovým syndromem. Postavička je menší a zavalitější než její předchůdkyně, má také širší nos a mandlový tvar očí typický pro toto onemocnění. Firma tak chce podpořit inkluzi, nové panenky mají podle jejího prohlášení "lépe odrážet svět kolem nás".

Firma Mattel představila panenku Barbie s Downovým syndromem
reklama

"Naším cílem je umožnit všem dětem, aby se v Barbie viděly, a zároveň je povzbudit, aby si hrály s panenkami, které nevypadají jako ony samy," uvedla výkonná viceprezidentka firmy Mattel Lisa McKnightová. "Chceme přispět k tomu, abychom prostřednictvím hry bojovali proti sociální stigmatizaci," dodala McKnightová. 

Panenka Barbie s Downovým syndromem (3:36) | zdroj: YouTube

Na koncepci panenky se podílela americká nezisková organizace Národní společnost pro Downův syndrom, která pomáhá lidem s touto diagnózou i jejich blízkým. Právě na jejich radu má panenka růžový náhrdelník s třemi šipkami směřujícími nahoru, což představuje trojici chromozomu 21. Na nohou má nová Barbie růžové tenisky s ortézami, které některé děti se syndromem používají.

Downův syndrom je vrozená genetická porucha, kdy postižený jedinec má místo dvojice chromozomu 21 trojici. Postihuje asi jednoho novorozence ze 700 až 800 a projevuje se mentální postižením, charakteristickými obličejovými rysy a také častějšími srdečními defekty.

Témata: Mattel | MoneyMAG.cz
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky