Kolaborativní roboti šetří vaši kapsu a zdraví vašich zaměstnanců

PR článek - Integrace nových technologií do výroby bývá poněkud komplikovaná. To však nebývá způsobeno jen náročností této modernizace, ale mnohdy především nedůvěrou v novinky a inovace. Nejinak je tomu i v případě kolaborativních robotů. Ti dokážou zefektivnit každý provoz a stát se spolehlivým pomocníkem, abyste ustáli i stále rostoucí konkurenci.

Kolaborativní roboti šetří vaši kapsu a zdraví vašich zaměstnanců

Opravdu rychlá návratnost investice

Pořízení robotů bývalo pro většinu podniků nehospodárné, případně velmi náročné s dlouhou návratností investice. To bylo hlavním důvodem, proč jste se s roboty setkali hlavně ve velkých podnicích s vysokými obraty. To už je naštěstí minulostí. S proměnami trhu a zdokonalováním technologií se regulérní součástí malých i středních podniků staly kolaborativní roboti. Díky podstatně nižší pořizovací ceně a mnohem vyšší flexibilitě je jejich implementace jednodušší a návratnost investice velmi rychlá.

Změnilo se mnohé nejen podoba robota

Dříve si pod pojmem průmyslové automatizace případně průmyslu 4.0 většina lidí představila kolosy, které jsou obehnány bezpečnostním ohrazením. Každý věděl, že se k takovému robotu nesmí za provozu přibližovat. Současná podoba spolupracujících robotů nazývaných kolaborativní roboti nebo koboti je však naprosto jiná.

Kompaktnější zpracování

Jedná se o mnohem menší, zabezpečená zařízení, která dokážou pracovat v maximální souhře s člověkem. Vypadají spíše jako rameno, které se vyznačuje velkým rozsahem pohybu a jsou spíše velmi praktickým pomocníkem. Jen se nenechte mýlit, že musí pracovat s člověkem, protože s řadou činností si poradí skoro bez pomoci, potřebují jen prvotní naprogramování.

Zvládnete to bez programátorů

Asi sami z praxe víte, že jsou obecně služby zkušených a schopných programátorů velmi drahé a mnohdy si musíte počkat poměrně dlouho, protože jsou zahlceni prací. Díky intuitivnímu ovládání kobotů si však poradíte i bez jejich služeb.

Kolaborativní roboty můžete ovládat v uživatelsky přívětivé aplikaci třeba na tabletu, případně si s jejich nastavením trochu vypomoci i manuálně. S robotickým ramenem totiž můžete sami hýbat a simulovat tak požadovaný pohyb. Toto nastavení si pak hravě uložíte do aplikace.

Díky tomu ušetříte za služby programátorů nemalé peníze, a hlavně omezíte prostoje ve výrobě, a to zejména v případech, kdy potřebujete kobota přeřadit na jiný provoz nebo mu zadat novou činnost.

Vyšší flexibilita

Nejen výše uvedené jednoduché nastavení pak vede k vysoké flexibilitě, kobota snadno přestěhujete i fyzicky. Obecně platí, že přeřazení robota a přenastavení vám nezabere více jak půl směny. Váš nový mechanický kolega je tak vždy připraven pomoci, kde je zrovna potřeba.

A jak vlastně chrání zdraví vašich lidí?

Kromě řady bezpečnostních prvků, jež zamezují srážku s člověkem chrání koboti zaměstnance před nadměrnou zátěží při monotónních činnostech, ale i před prací ve zdraví namáhajícím prostředí nebo při práci s nebezpečnými nástroji.

Kobotům nevadí vysoká prašnost ani monotónní opakovaná činnost, kterou zvládne s dokonalou přesností. Pomáhá však i se špatně dostupnými místy, může zastoupit vaše lidi při práci v chladu nebo naopak v přílišném horku. Dokonce zvládne i práci se skalpelem, a tak se používá i při finální úpravě plastových výlisků. Díky kobotům klesá v provozech míra pracovních úrazů i nemocí z povolání i o desítky procent.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky