Zdražování benzinu bude pokračovat. Co nás čeká?

Pohonné hmoty u českých čerpacích stanic se kvůli politické nestabilitě Egypta dočkají i tento týden zdražování. Již během uplynulých sedmi dnů přitom skokově zdražila nafta o 40 haléřů na 36,10 koruny a benzin o 42 haléřů na 36,53 koruny za litr.

660

„Po vojenském převratu v Egyptě, který dramaticky zvednul ceny ropy na světových trzích, podpořila růst cen ropy i pozitivní informace z čínské ekonomiky. Čína rostla ve druhém čtvrtletí v souladu s očekáváním analytiků tempem 7,5 procenta," komentoval situaci analytik společnosti Colosseum Vít Jedlička.

Podle jeho slov je však nadále největším podpůrným faktorem pro další růst ceny ropy konflikt v Sýrii kvůli přímému zapojení Iránu do bojů. OPEC a americké ministerstvo energetiky navíc minulý týden zveřejnily predikce produkce černého zlata na příští rok, které počítají s poklesem těžby o 250 tisíc barelů za den (snížení o necelá tři procenta).

Vodítkem pro české velkoobchodníky s pohonnými hmotami jsou ceny benzinu na burze v Rotterdamu, kde minulý týden zdražil benzin o 4,62 procenta, nafta o 2,14 procenta. Přesto nepříznivý vývoj do jisté míry brzdí posilující koruna, která proti dolaru v minulém týdnu zhodnotila o 1,87 procenta, v pátek se obchodovala za 19,88 koruny za dolar.

Témata: pohonné hmoty

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky