Platy Čechů výrazně klesají! Podívejte se, kdo doplácí na krizi nejvíce

Během prvního čtvrtletí 2013 klesla průměrná hrubá měsíční mzda v porovnání s loňským rokem o 85 korun na 24 061 (-0,4 procenta). Po započtení vlivu zvyšování spotřebitelských cen činí propad dokonce 2,2 procent, informoval ve středu Český statistický úřad (ČSÚ).

660
reklama

Nutno navíc připomenout, že většina lidí na průměrný plat nedosáhne, medián (hodnota uprostřed mzdového rozdělení) proto činil ještě o čtyři tisíce méně, tedy 20 051 korun.

„Aktuální propad průměrné mzdy lze jednoduše vysvětlit tak, že finanční prostředky, které byly nadstandardně vyplaceny na závěr loňského roku, na začátku tohoto roku schází,“ vysvětluje situaci Dalibor Holý z Odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ.

Statistiky přitom ukázaly, že se nedařilo především lidem pracujícím v podnikatelské sféře, kterým klesla reálná mzda proti stejnému období loňského roku o 2,2 procenta. Proti tomu v nepodnikatelské oblasti se mzdy snížily prakticky jen o vliv inflace, tedy o 1,8 procenta.

„Situace na trhu práce zůstává poměrně složitá. Firmy sice již tolik nepropouští, nová místa ale ani nevytvářejí. V takové situaci se těžko požaduje zvýšení platu. Vyhověno tak bývá zpravidla jen klíčovým zaměstnancům, u nichž si firma dobře uvědomuje, jakou pro ni mají hodnotu a že v době očekávaného ekonomického oživení by je bylo velmi náročné a drahé získat,“ říká k tématu Libor Stodola, senior manažer v oddělení Poradenství pro řízení lidských zdrojů společnosti PwC.

Dodal, že situace jednotlivých podniků i v rámci odvětví se velmi liší.„V průměru letos na základě studie PwC PayWell očekáváme přibližně 2,5procentní růst mezd ve firmách. Okolo průměru by se měl pohybovat finanční sektor. Nad průměrem by mohli být zaměstnanci farmaceutického průmyslu a velké průmyslové podniky kromě automobilového průmyslu, zakončil Stodola.

Již tradičně platným zůstává rovněž pravidlo, že si muži vydělají více, než ženy. Medián platů mužů se pohyboval na úrovni 21 749 korun, zatímco u žen to bylo pouze 18 075 korun.

Podle analytika ČSOB Petra Dufka navíc aktuální výsledky nedávají příliš naději na oživení spotřeby domácností, i když část letošních mezd - bonusů - byla předplacena v závěru loňského roku. "Prostor pro navyšování mezd pro letošní rok zůstává prozatím velmi omezený v důsledku nepříznivé ekonomické situace. V situaci slabších zakázek přichází na řadu tlak na snižování nákladů, a tedy i těch mzdových," nechal se slyšet Petr Dufek.

 

Témata: platy / mzdy
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky