Česko přijde o 20 miliard korun! Brusel je neproplatí

Brusel hodlá poprvé sankcionovat Česko za špatné spravování evropských dotací. Evropská komise si na konci července obnovila po čtyřech měsících zastavené proplácení dotací evropských fondů, ale největší nesrovnalosti za desítky miliard řešila odděleně, píše v pátek deník Mladá fronta Dnes.

List zjistil, že u tří neproblematičtějších operačních programů navrhuje Praze neproplatit 19,8 miliardy korun. Čeští vyjednavači se ještě Evropskou komisi snaží přesvědčit, aby částku snížila. "Záměr je najít shodu co nejdříve, aby Evropská komise uvolnila platby u operačních programů ještě letos," řekla listu mluvčí resortu financí Ondřej Jakob. Nejhůře je na tom program Doprava - jde o 12,5 miliardy ze 170 miliard, které může Česko vyčerpat v sedmiletém rozpočtu. Ministerstvo dopravy odmítá zatím výsledky auditu komentovat. Bruselu se nelíbí dostavba dálnice D8, most v Kolíně či silnice v Nymburce, a to kvůli předražení nebo manipulaci se zakázkami.

Ze 17 operačních programů našel Brusel potíže celkem u sedmi a jejich proplácení dočasně zablokoval. U největších z nich vyčíslila EK chybovost na 12 procent. A ta nehodlá proplatit státu za to, že užití peněz správně neohlídal, píše deník. Znamená to, že stát zaplatil projekt a teď z Bruselu nedostane celou částku. Peníze tedy budou chybět na jiné silniční stavby.

Další ti miliardy podle MF Dnes hodlá Brusel stáhnout z programu Severozápad, který je pod drobnohledem policie, a 4,3 miliardy z programu Životní prostředí. Nově Evropská komise zastavila proplácení peněz v programu Rybářství.

Témata: dotace z EU

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky