Za katastrofální stav české ekonomiky může Německo

Podle odhadů analytiků oslovených agenturou Mediafax si česká ekonomika letos pohorší, po loňském růstu o 1,7 procenta, přibližně o jedno procento. Z úterních informací Českého statistického úřadu (ČSÚ) vyplývá, že česká ekonomika v druhém čtvrtletí meziročně klesla o 1,2 procenta.

reklama

Podle analytika skupiny Citfin Tomáše Volfa je hlavním důvodem dnešních čísel o HDP pokles v průmyslové výrobě. "Dnešní výsledek předznamenávala čísla z průmyslu. Ještě v dubnu totiž průmyslová výroba vzrostla, ale v dalších dvou měsících druhého čtvrtletí byla čísla už červená," vysvětlil Volf.

"Česká ekonomika klesá již čtyři čtvrtletí v řadě a svou délkou již překonává recesi na přelomu let 2008 a 2009, která trvala tři čtvrtletí," připomněl hlavní ekonom společnosti Patria Finance David Marek. Podle jeho slov byl ovšem tehdy propad mnohem prudší, když HDP během recese klesl celkem o 5,9 procenta. "Během současné recese klesl HDP o 1,2 procenta, obrat k lepšímu však může přijít později a nejspíše nebude příliš výrazný.

Řídící partner společnosti PwC v ČR Jiří Moser upozornil, že česká ekonomika je silně navázána na německou. "Jestliže náš západní soused ve druhém čtvrtletí ubral plyn, muselo se to projevit i na českých číslech," tvrdí Moser s tím, že za letošní rok očekává růst německého HDP o 0,5 procenta, což by mělo pomoci českému hospodářství razantně nezhoršit svou výkonnost.

"I přesto, že nedobré výsledky vývoje HDP jsou do značné míry dány vnějšími okolnostmi, měly by být impulsem k tomu, aby vláda ve své hospodářské politice reagovala, a to velmi důsledně, ve vytváření podmínek pro rozvoj průmyslu. Stále existuje mnoho překážek, které je třeba odstranit," řekl ředitel sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR Boris Dlouhý.

Podle analytika GE Money Bank Petra Gapka zůstává jediným tahounem, který si zaslouží poplácání po zádech, zahraniční obchod. "Jeho přebytek bude ale pravděpodobně v příštích měsících tvořen spíše slabými dovozy než silnými vývozy, a to není struktura, kterou bychom si přáli vidět," konstatoval Gapko a dodal: "Pro letošní rok předpokládáme v základním scénáři průměrný pokles ekonomiky na úrovni půl procenta. Podle dnešního odhadu a vývoji v posledních několika týdnech se však naše prognóza posouvá k pesimističtějšímu scénáři."

Hrubý domácí produkt očištěný o cenové vlivy a sezonnost klesl ve druhém čtvrtletí podle předběžného odhadu ČSÚ, který je založen na dílčích statistických a administrativních datových zdrojích, meziročně o 1,2 procenta a v mezičtvrtletním srovnání o 0,2 procenta.

Důvody negativního meziročního vývoje tvorby HDP ve druhém čtvrtletí byly podle ČSÚ ve srovnání s předchozím obdobím odlišné. Zatímco v prvním čtvrtletí se na něm do značné míry podílely předchozí předzásobení tabákovými výrobky (s dopadem do příslušné spotřební daně) a pokles tvorby přidané hodnoty v odvětvích peněžnictví a pojišťovnictví, ve druhém čtvrtletí přestalo být zdrojem zvyšování výkonnosti ekonomiky objemově nejvýznamnější odvětví průmyslu. Ten sice v meziročním srovnání mírně vzrostl, úrovně prvního čtvrtletí však nedosáhl.

Témata: Česko | ekonomika
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky