Démon řeckého dluhu se vrátil, Řecko hraje vabank

Eurozóna se třese strachem, neboť ji obchází strašidlo v podobě řeckého vládního dluhu, resp. jeho nepovedené restrukturalizace. Podle analytika ČSOB Jana Čermáka se navíc Řecko rozhodlo hrát vabank.

660

Podle Čermáka v úterý tohoto démona opět vyvolala řecká agentura pro řízení dluhu, když privátním investorům pohrozila, že nebude-li účast na restrukturalizaci dostatečně vysoká, uplatní tzv. Colective Action Close. "To bude znamenat, že se ke krácení dluhu budou muset nuceně připojit i věřitelé, kteří s umazáním dluhu nesouhlasí. Nad to pak řecký ministr financí dodal, že nabídka, kterou pro ně Atény spolu s MMF a EU připravily, je to nejlepší co mohou dostat," poznamenal Čermák s tím, že soukromí věřitelé řecké vlády reálně přijdou o téměř tři čtvrtiny hodnoty svých pohledávek.

"Včerejší bu-bu-bu svědčí o tom, že Řecko rozhodlo rozehrát vabank hru, kdy s pomocí zastrašování chce docílit toho, aby ´dobrovolná´ participace na jeho dluhu byla co největší. Připomeňme si proto, že ve čtvrtek pozdě večer, resp. tento pátek (shromažďování podpisů má trvat do čtvrtka do 21 hodin) mohou nastat tři scénáře. Prvním je, že participace na restrukturalizaci bude velmi nízká, tj. nižší než 66 procent u dluhopisů vydaných pod anglickým právem (vydávaných před rokem 2004), resp. nižší než 75 procent u těch vydaných pod řeckým právem. V takovém případě celý ´obchod´ padá ze stolu a pravděpodobně nás po 20. březnu, kdy jsou splatné řecké dluhopisy, čeká divoký bankrot," nastínil první možnost Čermák.

Druhou možností je, že účast investorů na restrukturalizaci bude extrémně vysoká (vyšší než 95 procent). Pak bude podle Čermáka možné odpis dluhu vyhlásit jako dobrovolný, Řecko dostane další záchranný balík od MMF a jeho bankrot bude na několik měsíců či čtvrtletí úspěšně oddálen.

Nejpravděpodobnějším scénářem se však analytikovi ČSOB jeví "středně" vysoká účast investorů na restrukturalizaci (75 až 90 procent), která umožní její realizaci, avšak okořeněnou použitím Colective Action Close. "Takový scénář spustí aktivaci tzv. CDS kontraktů upsaných na řecký vládní dluh (neboli pojištění proti bankrotu), což bude nepříjemný moment pro všechny zranitelné dlužníky v eurozóně. Rizikové prémie u dluhu těchto zemí půjdou prudce vzhůru bez ohledu na všechny peníze, jež ECB nalila do evropských bank," odhaduje Čermák.

Podle něj tak bude ve zbytku týdne ještě veselo. "Anebo možná pro někoho smutno. V každém případě však napínavo," očekává analytik ČSOB.

Témata: řecko

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky