Vzácný objev: Našli obří 13karátový růžový diamant

Nadnárodní těžařská společnost Rio Tinto ve středu prohlásila, že v Austrálii objevila "pozoruhodný" růžový diamant o váze 12,76 karátů. Informuje o tom agentura AFP.

Společnost Rio Tinto pojmenovala diamant Argyle Pink Jubilee po dole Argyle v západní Austrálii, kde byl nalezen. Rio Tinto oznámila, že bude trvat deset dní, než bude surový diamant vybroušen a naleštěn.

"Tento vzácný diamant vzbuzuje neuvěřitelný rozruch. Takto velký diamant nemá v Austrálii obdoby," řekla představitelka těžařské firmy Josephine Johnsonová.

"Ten, kdo bude jednou tento pozoruhodný růžový diamant nosit, bude mít neskutečné štěstí," dodala Johnsonová.

Světle růžový drahokam připomíná svou barvou čtyřiadvacetikarátový diamant Williamson Pink, který dostala britská královna Alžběta II. jako svatební dar. Williamson Pink byl objeven v Tanzánii v roce 1947 a patří mezi nejkrásnější růžové diamanty na světě.

Rio Tinto těží v dole Argyle přes 90 procent světové produkce růžových diamantů. Společnost uvádí, že velké diamanty, jako je Jubilee, obvykle putují do muzejních sbírek, k šlechticům ve formě daru nebo skončí v prestižních aukčních síních.

Londýnská aukční síň Christie's za 244 let své existence vydražila pouze 18 růžových diamantů, které měly více než 10 karátů.

Témata: diamanty

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky