Jurečka nařídil přešetřit žádosti o důchod u signatářů Charty 77

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka nařídil nové přešetření případu Karla Soukupa, který jako bývalý disident, signatář a mluvčí Charty 77 žádal o odstranění tvrdosti zákona č. 262/2011 Sb. Případem se bude hned v pondělí ráno zabývat Česká správa sociálního zabezpečení a dojde k novému přešetření všech příslušných dokladů.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
reklama

Současné rozhodnutí o dílčí výši české částí důchodu, které bylo panu Soukupovi vydáno, vychází z toho, že podstatnou část svého pracovního života strávil mimo Českou republiku, proto má nárok na výplatu důchodu ze zahraničí v rozhodující výši. Z toho důvodu na něj nebyl uplatněn příslušný zákon v plném rozsahu a nebyl mu automaticky přiznán nárok na průměrný důchod ze strany českého státu.

„Česká správa sociálního zabezpečení znovu prověří veškeré informace týkající se jeho nároku na důchod ze zahraničí i v České republice. Karel Soukup i ostatní signatáři Charty 77 musí mít s ohledem na svoji činnost v rámci odboje proti komunistickému režimu zabezpečen důstojný důchod,“ uvedl k případu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, který se o situaci pana Soukupa osobně zajímá.

Ministr Jurečka se dlouhodobě snaží o nápravu křivd napáchaných minulým režimem. Jako první politik v České republice se začal zajímat o nespravedlivou výši důchodů komunistických pohlavárů. Zasadil se o přípravu a přijetí zákona, který tuto nespravedlnost narovnává. V praxi to vedlo ke snížení důchodů těch, kteří za minulého režimu nespravedlivě persekvovali ostatní občany včetně signatářů Charty 77 za to, že se komunistickému systému stavěli aktivně na odpor.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky