Sopky

Pohled na ledovec ukrývající Katlu, autor: TommyBee

Blíží se katastrofa? Hrozí přes 200 tisíc obětí, varuje vědec

Aktuality

Před dvěma lety vybuchla islandská sopka Eyjafjallajökull. Důsledkem bylo výrazné omezení letového provozu nad Evropou. Aerolinky škody vyčíslily na 150 milionů eur (přes 4 miliardy korun). Existují přitom náznaky, že by v dohledné době mohlo dojít k erupci jiného islandského vulkánu, Katly. Jeho potenciál je přitom mnohem ničivější. Informuje server The Telegraph.

Aktuálně se děje

27. července 2026 15:43

Trumpova nová cla českou ekonomiku neochromí. Problémem je jejich trvalost

Nová americká cla, která administrativa prezidenta Donalda Trumpa zdůvodňuje nedostatečným postupem obchodních partnerů proti zboží vyráběnému nucenou prací, představují z hlediska české ekonomiky další nepříznivý zásah do mezinárodního obchodu. Nejde však o šok, jenž by měl české hospodářství bezprostředně zásadněji poškodit. Evropská unie bude patřit do skupiny ekonomik zatížených desetiprocentní sazbou, zatímco země, které podle Washingtonu nemají odpovídající zákaz dovozu výrobků vznikajících nucenou prací, čelí sazbě 12,5 procenta.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

USA překvapivě skupují vlastní dluh, bitcoin těží z oslabování dolaru

V USA se včera stalo něco, co může být pro trhy mnohem důležitější, než se na první pohled zdá. Ministr financí Scott Bessent vytáhl proti vysokým dlouhodobým úrokům poměrně neobvyklou zbraň. Americké ministerstvo financí oznámilo, že nejméně zdvojnásobí objem odkupů starších státních dluhopisů se splatností 10 až 30 let. Zjednodušeně: stát se stane větším kupcem vlastních dlouhodobých dluhopisů.