Babiš: Při přípravě rozpočtu je cílem nižší deficit než letos

Při přípravě státního rozpočtu na příští rok je cílem, aby byl deficit nižší než v letošním roce. Po dnešním jednání s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO).

Andrej Babiš

Podle něj je shoda jak na provozních úsporách na jednotlivých ministerstvech, tak i na růstu důchodů a zrušení superhrubé mzdy. Různé návrhy ohledně případné nové sazby daně z příjmu nebo způsob zvyšování důchodů Schillerová probere příští týden s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. Babiš ani Schillerová tak konkrétní návrhy ani konkrétní výši schodku rozpočtu na příští rok neuvedli. Pro letošek je schválen schodek rozpočtu 500 miliard korun.

"Dnes to byla první schůzka nad rozpočtem na příští rok takto do hloubky. Priority jsou jasné, jsou to důchody, zrušení superhrubé mzdy a investice," uvedla Schillerová. Dnes představila šest různých variant možného zrušení superhrubé mzdy, které projedná s Hamáčkem. "Domluvili jsme se dnes, že zůstanou dvě sazby, ale nedokážeme nyní říci jaké," dodal Babiš.

Ministerstvo financí počítá v souvislosti se zrušením superhrubé mzdy s několika variantami snížení daně z příjmu zaměstnanců v rozmezí od 15 do 19 procent. Nyní je efektivní zdanění pro zaměstnance 20,1 procenta. Superhrubá mzda představuje hrubou mzdu zaměstnanců navýšenou o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění, která u zaměstnanců poté představuje základ daně z příjmů. Vedle toho je ještě pro vysokopříjmové skupiny v daňovém systému tzv. solidární přirážka. "My tak fakticky dvě sazby daně již máme," uvedl premiér.

Ze schůzky také vyplynulo, že Schillerová bude chtít po jednotlivých ministrech, aby nejdříve čerpali evropské peníze a pak peníze z národních zdrojů. To se v minulosti podle Babiše nedělo.

Podle schváleného zákona o předložení státního rozpočtu na příští rok letos vláda může poslat zákon o státním rozpočtu na příští rok Sněmovně až do konce října, běžný termín je konec září. Sněmovna by o něm měla jednat v listopadu.

"S panem Hamáčkem budu jednat příští týden, potom počítám v druhé polovině srpna s tím, že musím rozepsat jakési návrhy výdajové stránky jednotlivých kapitol a pak bude nová prognóza, na základě které odhadneme příjmy. A jednání s ministry začnu v první polovině září," uvedla Schillerová k dalším krokům při přípravě rozpočtu.

O rozpočtu dnes jedná premiér Babiš, ministryně Schillerová (za ANO), ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky