Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Státní smutek kvůli úmrtí Karla Gotta bude v sobotu 12. října

Karel Gott - pietní místo u jeho vily Nad Bertramkou v Praze.
Karel Gott - pietní místo u jeho vily Nad Bertramkou v Praze.
Foto: Petr Čepela / INCORP images

Vláda se chystá na sobotu 12. října vyhlásit státní smutek kvůli úmrtí zpěváka Karla Gotta. Smutek připadne na den umělcova pohřbu, který se uskuteční se státními poctami včetně zádušní mše v katedrále svatého Víta.

Její průběh má na starosti pražské arcibiskupství, přesnější obrysy pohřebního obřadu v největším tuzemském chrámu budou známy v úterý 8. října dopoledne. Vyplývá to z vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) a mluvčího pražského arcibiskupství Stanislava Zemana. Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka s uctěním památky Gotta počítá i prezident Miloš Zeman, další podrobnosti však nesdělil.

Vláda podle Babiše od počátku komunikuje se zpěvákovou rodinou. Ta ve čtvrtek oznámila, že se rozhodla pro pohřeb se státními poctami. Poslední rozloučení s Gottem pro veřejnost se bude konat v pátek 11. října od 08:00 do 22:00 v Paláci Žofín na Slovanském ostrově v Praze. Následující den se bude konat od 11:00 zádušní mše pro pozvané hosty ve svatovítské katedrále na Pražském hradě, kterou bude sloužit kardinál Dominik Duka. Ten se v neděli vrací ze Santiaga de Compostela ze setkání evropských biskupů, v pondělí začnou přípravy na mši. Podle informací ČTK bude o seznamu pozvaných hostů prioritně rozhodovat rodina.

S uctěním Gottovy památky počítá i prezident Miloš Zeman, sdělil dnes ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček. "Pražský hrad už významné gesto úcty velkému umělci učinil a činí. Státní vlajky jsou na Pražském hradě a v Lánech staženy na půl žerdi," dodal.

Praha se zřejmě bude zabývat pojmenováním veřejného prostranství po zesnulém zpěvákovi. Kdy a kde by svou ulici či náměstí měl, zatím není jasné. Podle České televize by se tím magistrátní místopisná komise mohla zabývat 23. října. O pojmenování či přejmenování veřejných prostranství v Praze rozhoduje městská rada, podněty může podávat kdokoliv, sdělil dnes ČTK mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Loni na podzim pojmenovala Praha piazzetu před hotelem Intercontinental v Praze 1 po režiséru Miloši Formanovi. Oscarový režisér Forman zemřel loni 13. dubna ve věku 86 let. Předtím město pojmenovalo prostor mezi historickou budovou Národního divadla a Novou scénou jako náměstí Václava Havla.

Karla Gotta dnes ve velkém připomínají německé noviny. Zesnulému českému zpěvákovi věnují často rozsáhlé profily, v nichž o něm píšou jako o hvězdě populární hudby, Hlasu Prahy nebo českém národním hrdinovi. Tisk se Gottovi věnuje až dnes, protože ve čtvrtek byl v Německu státní svátek a noviny nevycházely.

Témata:  Karel Gott státní smutek

Aktuálně se děje

12. července 2024 20:18

11. července 2024 4:30

Oscarový herec George Clooney vyzval demokraty, ať vymění Bidena

Oscarový herec a významný sponzor americké Demokratické strany George Clooney ve středu vyzval prezidenta Joea Bidena k ukončení jeho volební kampaně. V článku pro New York Times Clooney také apeloval na ostatní představitele strany, aby na srpnovém zasedání vybrali jiného kandidáta.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy