Státní smutek kvůli úmrtí Karla Gotta bude v sobotu 12. října

Vláda se chystá na sobotu 12. října vyhlásit státní smutek kvůli úmrtí zpěváka Karla Gotta. Smutek připadne na den umělcova pohřbu, který se uskuteční se státními poctami včetně zádušní mše v katedrále svatého Víta.

Karel Gott - pietní místo u jeho vily Nad Bertramkou v Praze.
reklama

Její průběh má na starosti pražské arcibiskupství, přesnější obrysy pohřebního obřadu v největším tuzemském chrámu budou známy v úterý 8. října dopoledne. Vyplývá to z vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) a mluvčího pražského arcibiskupství Stanislava Zemana. Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka s uctěním památky Gotta počítá i prezident Miloš Zeman, další podrobnosti však nesdělil.

Vláda podle Babiše od počátku komunikuje se zpěvákovou rodinou. Ta ve čtvrtek oznámila, že se rozhodla pro pohřeb se státními poctami. Poslední rozloučení s Gottem pro veřejnost se bude konat v pátek 11. října od 08:00 do 22:00 v Paláci Žofín na Slovanském ostrově v Praze. Následující den se bude konat od 11:00 zádušní mše pro pozvané hosty ve svatovítské katedrále na Pražském hradě, kterou bude sloužit kardinál Dominik Duka. Ten se v neděli vrací ze Santiaga de Compostela ze setkání evropských biskupů, v pondělí začnou přípravy na mši. Podle informací ČTK bude o seznamu pozvaných hostů prioritně rozhodovat rodina.

S uctěním Gottovy památky počítá i prezident Miloš Zeman, sdělil dnes ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček. "Pražský hrad už významné gesto úcty velkému umělci učinil a činí. Státní vlajky jsou na Pražském hradě a v Lánech staženy na půl žerdi," dodal.

Praha se zřejmě bude zabývat pojmenováním veřejného prostranství po zesnulém zpěvákovi. Kdy a kde by svou ulici či náměstí měl, zatím není jasné. Podle České televize by se tím magistrátní místopisná komise mohla zabývat 23. října. O pojmenování či přejmenování veřejných prostranství v Praze rozhoduje městská rada, podněty může podávat kdokoliv, sdělil dnes ČTK mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Loni na podzim pojmenovala Praha piazzetu před hotelem Intercontinental v Praze 1 po režiséru Miloši Formanovi. Oscarový režisér Forman zemřel loni 13. dubna ve věku 86 let. Předtím město pojmenovalo prostor mezi historickou budovou Národního divadla a Novou scénou jako náměstí Václava Havla.

Karla Gotta dnes ve velkém připomínají německé noviny. Zesnulému českému zpěvákovi věnují často rozsáhlé profily, v nichž o něm píšou jako o hvězdě populární hudby, Hlasu Prahy nebo českém národním hrdinovi. Tisk se Gottovi věnuje až dnes, protože ve čtvrtek byl v Německu státní svátek a noviny nevycházely.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky