V pondělí se otevře první stupeň škol, restaurace a skončí nošení roušek venku

Přehled změn, které vstoupí v platnost od 25. května v omezeních, zavedených v ČR kvůli pandemii nového typu koronaviru.

Ilustrační fotografie
reklama

- V omezené formě se otevře první stupeň základních škol. Žáci prvních až pátých tříd se budou moci zúčastnit organizovaných a zájmových aktivit nepovinného charakteru formou školních skupin. Podmínkou bude nejvýše 15 žáků ve skupině (jedno dítě v lavici), bez možnosti měnit jejich složení.

- Budou se moci konat zotavovací a podobné akce určené pro děti do 15 let věku.

- Lidé nebudou muset nosit roušky venku, pokud splní podmínku aspoň dvoumetrového odstupu od dalších osobo, které s nimi nežijí ve stejné domácnosti. Nařízení zakrývat si dýchací cesty bylo zavedeno 19. března.

- Při respektování zvýšených hygienických opatření se otevřou vnitřní prostory restaurací, hospod, bufetů, kaváren, vinoték a pivoték. Otevřeno ale budou moci mít jen od 06:00 do 23:00 (s výjimkou jídelen pro zaměstnance nebo výdejových okének). Konec omezení se vztahuje také na provoz stravovacích zařízení v nákupních centrech nad 5000 metrů čtverečních. Otevřít budou moci také hotely, kempy a další ubytovací zařízení, a to včetně jejich restaurací a kaváren.

- Fungovat budou moc dosud nepovolené taxislužby (typu Uber) a živnosti, při kterých je porušována integrita kůže (jako jsou tetování a piercing).

- Všechny pobočky České pošty se vrátí k běžné provozní době, všude bude také obnoven dřívější víkendový provoz. Ruší se i časové rozmezí lidi starší 65 let a držitele průkazu ZTP.

- Zpřístupněny mohou být vnitřní prostory zoologických, botanických a dendrologických zahrady, stejně jako vnitřní prostory hradů a zámků. Otevře se také 14 jeskyní provozovaných Správou jeskyní ČR (SJ ČR).

- Otevřít se mohou krytá i nekrytá přírodní a umělá koupaliště, sauny a wellness centra.

- Povolen bude organizovaný trénink profesionálních i amatérských sportovců na venkovním i vnitřním sportovišti s účastí nejvýše 300 osob s možností využití zázemí.

- Mohou se konat hromadné akce ve venkovních i vnitřních prostorách s účastí nejvýše 300 osob.

- Otevřou se denní a týdenní stacionáře, centra denních služeb, sociálně terapeutické dílny. Začnou fungovat sociálně aktivizační služby a a služby pro osoby se zdravotním postižením pro všechny cílové skupiny (kromě osob starších 50 let).

- Při dodržení veškerých preventivních opatření budou umožněny návštěvy v sociálních a zdravotnických lůžkových zařízeních.

- Od 25. května také formálně převezeme projekt takzvané chytré karantény ministerstvo zdravotnictví. Dosud ji vedl devadesátičlenný centrální řídící tým zřízený pod armádou jako poradní orgán vlády vedený náměstkem MZ Romanem Prymulou.

- O den později, od 26. května, se pak podle rozhodnutí vlády z 18. května uvolní režim na hranicích. Bude je možné překročit na více přechodech a kontroly budou jen namátkové.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky