Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Česku přibylo ve čtvrtek 8900 nákaz, v nemocnicích je 5800 lidí

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Ve čtvrtek přibylo v Česku 8916 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to o 600 méně než ve středu, ale o 800 víc než před týdnem. Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 proti středě mírně klesl na 5771 pacientů, ve vážném stavu je 1075 z nich. Zdravotníci lidem dosud aplikovali přes 421.000 dávek očkování, ve čtvrtek poprvé vykázali 175 dávek vakcíny AstraZeneca.

Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Údaj o počtu hospitalizovaných je jedním z nejsledovanějších v posledních týdnech kvůli napjaté kapacitě nemocnic. Před týdnem bylo v nemocnicích s nemocí covid-19 zhruba o 200 lidí více než nyní. Pacientů v těžkém stavu naopak za týden 50 přibylo. Ministerstvo ovšem údaje zpětně upravuje. Statistiky navíc nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky koronaviru, v nemocnicích přitom dál zůstávají. Podle ministerstva zdravotnictví jsou tak nemocnice na hraně svých kapacit a vláda se kvůli tomu zatím nechystá zmírňovat opatření proti šíření nákazy. Kvůli nedělnímu konci nouzového stavu bude také muset stanovit, jak v boji s koronavirem postupovat dál.

Ode dneška jsou kvůli rychlému šíření nemoci uzavřeny okresy Cheb, Sokolov a Trutnov. Jde o nejpostiženější okresy v zemi. V uplynulých sedmi dnech tam počet nakažených na 100.000 obyvatel přesáhl 1100 případů. Lidé, kteří v těchto okresech žijí, nemohou ode dneška až na výjimky okres opustit, obyvatelé jiných regionů tam nemohou vstoupit. Výjimky platí pro školáky nebo lidi, kteří dojíždějí do práce, na úřad či za lékařem.

Od 27. prosince se v Česku proti koronaviru očkuje. Zdravotníci zatím aplikovali 421.000 dávek vakcíny, více než 17.000 z nich ve čtvrtek. Druhou dávku zatím dostalo 143.659 lidí. Podle statistiky ministerstva se ve čtvrtek začalo očkovat vakcínou AstraZeneca, jejíž distribuce začala v pondělí. Od prosince se očkovalo pouze vakcínou od společností Pfizer/BioNTech, od ledna i látkou firmy Moderna. Vakcínu dostávají především zdravotníci, pracovníci a klienti sociálních zařízení a senioři nad 80 let.

Od loňského března, kdy epidemie koronaviru v Česku propukla, se prokazatelně nakazilo 1,073.966 lidí. Téměř 956.000 se vyléčilo. Aktuálně je v zemi přes 100.000 nakažených, většina má mírný průběh. V souvislosti s nákazou zemřelo 17.902 lidí. Počty úmrtí s covidem v tomto roce denně překračují stovku, méně jich bylo naposledy 20. prosince. Na středu zatím připadá 110 obětí, na čtvrtek pak 59, ale tyto údaje obvykle při dalších aktualizacích rostou.

Index protiepidemického systému (PES), který ukazuje vývoj epidemie koronaviru v Česku, zůstává šestý den na 71 bodech. Reprodukční číslo zůstává na 1,04. Nad hodnotou jedna, která poukazuje na zrychlování epidemie, se číslo pohybuje až na jednu výjimku od začátku února.

Témata:  Koronavirus COVID-19

Aktuálně se děje

17. června 2024 9:56

14. června 2024 9:44

13. června 2024 17:27

Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů

Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u nemovitostí vzdálených jen pár kilometrů od sebe. Zatímco v žádaných lokalitách jsou nemovitosti na lehce růstové trajektorii, u méně žádaných lokalit jsou na tom ceny právě naopak. V realitách platí mantra: “Lokalita, lokalita, lokalita.“

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy