Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ryanair zruší 3 500 míst, pokud se nedohodne na snížení mezd

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: ryanair.com

Irský nízkonákladový letecký přepravce Ryanair hodlá zrušit asi 3500 pracovních míst, pokud se nedohodne se zaměstnanci na snížení mezd. Oznámil to dnes šéf podniku Michael O'Leary. Ryanair podle svých internetových stránek zaměstnává přes 19.000 lidí. Odvětví letecké přepravy nyní po celém světě čelí negativním dopadům koronavirové krize. Podle O'Learyho by se mohlo potýkat s problémy ještě jeden či dva roky.

Snížení mezd by mělo u nejlépe placených kapitánů činit 20 procent, zatímco u nejhůře placeného palubního personálu pouze pět procent. "Domnívám se, že pokud dokážeme toto snížení mezd dojednat, budeme moci zabránit většině, ačkoli ne všem ztrátám pracovních míst," uvedl O'Leary, kterého cituje agentura Reuters. Upozornil, že on sám si snižuje mzdu o 50 procent.

Ryanair předpokládá, že v červenci přepraví více než 4,5 milionu lidí. To sice představuje meziroční pokles téměř o 70 procent, ale zároveň vysoký nárůst proti dubnu a květnu, kdy aerolinky přepravily pouze 110.000 cestujících. Údaje o červnovém počtu cestujících by firma měla zveřejnit v nejbližších dnech, píše Reuters.

Ryanair je největším nízkonákladovým leteckým přepravcem v Evropě a v roce 2016 otevřel základnu také na pražském letišti. Pražská pobočka má zhruba 80 pracovníků, koncem letošního května založili čeští zaměstnanci Ryanairu odbory. Ryanair byl před koronavirovou krizí po Smartwings druhým největším dopravcem působícím v Česku.

Témata:  RyanAir

Související

Aktuálně se děje

20. května 2026 15:20

18. května 2026 16:55

13. května 2026 17:00

12. května 2026 17:18

Evropa zaostává. Bez amerického deštníku by byla zadluženější než USA

V uplynulém týdnu se na českých sítích strhla mela. Jakub Landovský, jehož zmocnění pro plnění závazků vůči NATO dnes schvaluje vláda, nejprve glosoval slova finského prezidenta Alexandra Stubba. Ten v projevu na Hradě vyzval přítomné v obecenstvu, ať si připomenou, jak pozitivně EU změnila jejich život za posledních třicet let. „V roce 1996 měla EU patnáct členů a 28 % světového HDP. Dnes má 27 členů, a 15 % globálního HDP,“ rýpl si nato novopečený zmocněnec vyzdvižením čísel, která příliš nepečetí vzkaz, jejž chtěl Stubb z Hradu vyslat.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy