Řidiči autobusů a MHD dostali 48 000 respirátorů a 19 000 roušek

Dopravní firmy dostaly pro řidiče linkových autobusů a městské hromadné dopravy od státu na ochranu před koronavirem 48.000 respirátorů FFP2 a 19.000 roušek. Ochranné prostředky zajistilo ministerstvo dopravy, distribuci provedla Asociace krajů České republiky ve spolupráci s neziskovou společností Bezpečně na silnicích. V tiskové zprávě to dnes uvedla Asociace krajů ČR.

Ilustrační fotografie
reklama

Řidiči linkových autobusů a MHD jsou v denním kontaktu s cestujícími a patří mezi mezi skupiny ohrožené nákazou COVID-19. Dopravci ochranné prostředky rozdělí mezi řidiče, kteří se střídají ve službách.

"První závoz proběhl do Středočeského, Jihočeského, Plzeňského, Karlovarského, Ústeckého a Libereckého kraje v úterý 24. března," uvedl zástupce ředitele kanceláře Asociace krajů Radek Polma. Ve středu následovala druhá vlna dodávky do Prahy a zbývajících krajů. Pracovníkům na železnici by podle Asociace krajů mělo ochranné prostředky zajistit přímo ministerstvo dopravy.

Respirátory, roušky a také dezinfekci na ošetření autobusů dnes mezi 13 dopravců rozdělil Královéhradecký kraj. Šlo o 1000 litrů dezinfekce, 1000 kusů ústenek a 2500 respirátorů. "Je nám jasné, že množství ochranných pomůcek není dostačující, a proto se kraj bude nadále snažit pomoci dopravcům při shánění těchto prostředků," řekl ČTK náměstek hradeckého hejtmana pro dopravu Martin Červíček (ODS).

Na ochranu řidičů autobusů před nákazou hradecký kraj zakázal nástup a výstup dveřmi u řidiče a zrušil prodej jízdenek. Doprava linkovými autobusy po kraji tak je zdarma. Kraj nyní také uvažuje o další redukci autobusových spojů, zatím linkovou dopravu omezil o deset procent.

I jiné kraje a města v minulých dnech zredukovaly autobusové spoje a MHD. Lidí jezdí výrazně méně. Například v MHD v Hradci Králové počet cestujících proti normálnímu stavu klesl o 90 procent.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky