Prymula bude jednat s ministry o dalších opatřeních, pravděpodobně se sejde i vláda

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) přednesl na ranní videokonferenci vládní rady pro zdravotní rizika témata, která potřebuje vyřešit pro vypracování systému opatření proti covidu-19. Jednat bude nyní s jednotlivými ministry. Po jednání to ČTK řekl hejtman Vysočiny pověřený vedením Asociace krajů Jiří Běhounek (za ČSSD). Prymula by měl jednat s ministry kultury, školství, vnitra i dalšími resorty.

Roman Prymula
reklama

"Sejde se kvůli tomu, pravděpodobně ve čtvrtek, znovu vláda," uvedl Běhounek.

Prymula podle Běhounka na videokonferenci nepředstavil zhruba šest desítek opatření pro jednotlivé scénáře vývoje infekce, jak o nich mluví. "Zatím řekl několik nosných témat, o kterých se má bavit s ministry," uvedl. Dlouhodobý plán dalších opatření proti epidemii nového typu koronaviru ministr zdravotnictví slibuje představit v pátek 9. října. Chce oznámit, jaká méně zásadní nařízení začnou platit od pátku, jaká po 14 dnech a jaká budou dlouhodobá. Vláda bude ze souboru opatření vybírat mimo jiné s ohledem na ekonomické dopady.

Opozice vládu od jara kritizuje za nekoncepční a nepředvídatelné přijímání opatření proti šíření covidu, což neprospívá hospodářství. Vyčítá ji také špatnou komunikaci. Premiér Andrej Babiš (ANO) snahou o zlepšení v této oblasti vysvětlil nedávnou výměnu ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO).


Prymula minulý týden prosadil návrh na znovuzavedení nouzového stavu, který začal platit v pondělí. Od opatření, která ho doprovází, si nový ministr slibuje zpomalení tempa přibývání nových případů, a to nejlépe v horizontu dvou týdnů.

Nárůst nakažených koronavirem v pondělí ale opět zrychlil. Přibylo 3119 potvrzených případů nemoci covid-19, což je čtvrtý nejvyšší přírůstek od začátku epidemie v zemi. Počet úmrtí lidí nakažených koronavirem stoupl v pondělí o 11 na celkových 758. U většiny nakažených má covid-19 lehký průběh. V nemocnici skončilo jen zhruba 3,4 procenta z lidí, kteří jsou aktuálně nemocní. Počet hospitalizovaných se ale v poslední době rychle zvyšuje. Jen za minulý týden stoupl podle posledních údajů ministerstva o více než polovinu na 1242. Vzrostlo také množství pacientů s covidem-19 v nemocnicích, kteří jsou ve vážném stavu, a to o dvě pětiny na 265.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky