Přijímací zkoušky na střední školy budou 8. a 9. června

Jednotná přijímací zkouška na střední školy bude letos delší než obvykle, protože žáci mají kvůli epidemii koronaviru a zavřeným školám horší podmínky přípravy. Přijímací zkoušky na čtyřleté obory se uskuteční 8. června, na víceletá gymnázia o den později - 9. června. O termínu dnes informoval ministr školství Robert Plaga (ANO). Už dříve ministerstvo rozhodlo, že místo dvou termínů budou mít děti k dispozici pouze jeden.

Ilustrační fotografie
reklama

Termín podle ministra odpovídá harmonogramu, jak ho ministerstvo nastínilo v polovině dubna. Díky dobrému vývoji epidemie se mohou deváťáci vrátit k přípravě na přijímací zkoušky 11. května do škol.

"Přistoupili jsme k tomu, že bude jeden termín jednotné přijímací zkoušky," uvedl Plaga s tím, že úlevu může žákům přinést prodloužení času pro složení zkoušky o 15 minut u matematiky a o deset minut u českého jazyka.

Protože o týden před přijímacími zkouškami budou střední školy organizovat společné maturity, bude podle ministra program škol extrémně nahuštěný. Školy to tak vystaví zátěži, kterou ale podle Plagy zvládnou. Školy jsou kvůli epidemii koronaviru zavřené od 11. března. Výuka od té doby funguje na dálku, většinou přes internet. Do konce školního roku už vláda s obnovením prezenční výuky v plném rozsahu nepočítá. Školy se mají postupně otevřít už jen v omezeném režimu, prioritu mají právě závěrečné ročníky.

K přijímacím zkouškám na maturitní obory se podle statistik Cermatu přihlásilo přibližně 95.000 dětí, z toho zhruba 70.000 z devátých tříd na čtyřleté obory

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky