Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Posílání zpráv z datových schránek je opět bezplatné

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Poštovní datové zprávy, které mají platnost doporučeného dopisu, jsou ode dneška až do konce nouzového stavu bezplatné. Téměř milion a čtvrt uživatelů datových schránek tak může komunikovat zdarma nejen se státem, ale i mezi sebou. Rozhodla o tom vláda, informovalo ministerstvo vnitra.

V rámci podpory elektronické komunikace si mezi sebou mohou uživatelé datových schránek nově zdarma posílat faktury, upomínky, smlouvy, objednávky, potvrzení nebo certifikáty. Poštovní datové zprávy však nesmí být využívány pro odesílání nevyžádaných obchodních sdělení. Běžná cena odeslání poštovní datové zprávy je kolem 15 korun.

"Možnost posílat doporučené dopisy datovou schránkou zdarma se během první vlny osvědčila. Proto s akcí přicházíme znovu. Jde o skvělý způsob, jak podpořit elektronickou komunikaci a omezit chození lidí na úřady a poštu," uvedl ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD).

Poštovní datová zpráva plně a spolehlivě nahrazuje běžnou písemnou korespondenci mezi občany, podnikateli nebo firmami. Zasílání zprávy je zcela rovnocenné odeslání doporučenému dopisu, navíc je zpráva považována za doručenou už okamžikem přihlášení oprávněné osoby do datové schránky.

Datovou schránku lze zřídit i bez cesty na Czech POINT přes aktivovanou eObčanku, a to na www.mojedatovaschranka.cz. Stačí zvolit možnost přihlášení pomocí eObčanky. Po připojení eObčanky si vyberte typ datové schránky a můžete datovou schránku využívat.

Témata:  Datové schránky počítače

Aktuálně se děje

16. května 2024 10:57

Spoření na důchod: Jak si díky penzijnímu spoření snížit daňový základ

Plánovaná důchodová reforma počítá s postupným zhoršováním výpočtu starobního důchodu a poklesu náhradového poměru při odchodu do starobního důchodu. Vlastní spoření a investování na důchod bude ještě důležitější, než je tomu nyní. Zodpovědní občané si přitom mohou díky penzijnímu spoření snižovat daňový základ. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy