Počet úmrtí s covidem přesáhl 28 000, nových případů bylo v pondělí 3 843

Počet úmrtí s nemocí covid-19 v ČR překročil 28.000. K pondělku s onemocněním zemřelo 28.038 lidí, úmrtí ale v posledních dnech přibývá pomaleji než dřív. Nově potvrzených případů koronaviru bylo v pondělí 3843, nejméně za pracovní den od 30.listopadu. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem

Poslední tisícovka zemřelých s covidem-19 přibyla za deset dní, v předchozí době nárůst počtu úmrtí o tisíc trval i méně než týden. V posledních čtyřech dnech zemřelo s nákazou méně než 100 lidí denně. Před tím byl počet úmrtí za den pod stovkou naposledy 20. prosince, v březnu se opakovaně dostával nad 200.

V pondělí před týdnem laboratoře v Česku sice potvrdily méně než polovinu počtu případů koronaviru z tohoto pondělka, šlo ale o Velikonoční pondělí, kdy počet nově potvrzených nákaz snížila stejně jako ve víkendových dnech menší intenzita testování. Od začátku epidemie loni v březnu bylo v Česku odhaleno víc než 1,585 milionu případů koronaviru.

Reprodukční číslo udávající rychlost šíření epidemie je poprvé po víc než měsíci vyšší než jedna. K dnešku má hodnotu 1,05, nad jedna bylo naposledy 8. března. Nad touto hodnotou epidemie zrychluje. Jde ale zřejmě o výkyv způsobený nižším počtem testovaných o prodlouženém velikonočním víkendu.

Zdravotníci v Česku za pondělí do večera rozdali 54.263 dávek vakcín proti covidu-19, jde o čtvrtý nejvyšší denní počet od prosincového začátku očkování. Vláda plánovala po Velikonocích očkovat 100.000 lidí denně, váznou ale dodávky vakcín. Zatím nejvíc v jednom dni bylo 66.067 dávek minulý týden ve čtvrtek. Celkem už lidé v ČR dostali 2,148.474 dávek vakcíny, obě potřebné má 742.653 lidí.

Od pondělka se opatření proti šíření koronaviru v Česku řídí pandemickým zákonem, s nedělním koncem nouzového stavu tak už neplatí zákaz cestování mezi okresy nebo nočního vycházení. Pravidla pro shromažďování se ale nezmírnila, dál se mohou setkat jen dva lidé s výjimkami pro členy domácnosti, svatby nebo pohřby. Novinkou je možnost společného sportování až 12 lidí, musí se ale rozdělit do dvojic s nejméně desetimetrovými rozestupy. Od pondělí se také částečně uvolnila protiepidemická omezení pro školy, obchody, farmářské trhy, knihovny nebo zoologické zahrady.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky