Pátek bude v Česku tropický, maxima mohou přesáhnout 34 stupňů

Teploty v Čechách a na západě Moravy v pátek překročí tropických 30 stupňů Celsia. Ve středních a severozápadních Čechách mohou denní maxima být i přes 34 stupňů, upozornil dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Lidem doporučuje omezit ve vedru tělesnou zátěž a zvýšit konzumaci nealkoholických nápojů. Zvláštní pozor by si měli dát senioři a nemocní lidé.

Ilustrační fotografie

Varování meteorologů před vedrem platí od pátečních 11:00 do 19:00. Vysoký stupeň nebezpečí hrozí v Praze, ve Středočeském a Ústeckém kraji a na Českolipsku. Odpolední maxima tam mohou přesáhnout 34 stupňů Celsia. Zhruba o tři stupně nižší by podle meteorologů měly být teploty v ostatních částech Čech a také na jihu Olomouckého a na západě Zlínského kraje.

Vysoké teploty představují značnou zátěž pro lidský organismus, kterému hrozí přehřátí a dehydratace. V poledních a odpoledních hodinách by proto lidé měli omezit tělesnou zátěž. "Doporučuje se dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami," radí ČHMÚ. Lidem také připomíná, aby nenechávali děti nebo zvířata na přímém slunci, zvláště v zaparkovaných autech.

Témata: počasí | léto | MoneyMAG.cz

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky