Odborníci čekají menší vlnu covidu, podle ministerstva s uprchlíky nesouvisí

Česko je podle odborníků před další, menší vlnou epidemie koronaviru. Matematička Lenka Přibylová dnes na twitteru napsala, že tato vlna bude způsobena subvariantou koronaviru omikron BA.2.

Ilustrační fotografie

Podle evolučního biologa Jaroslava Flégra začátek této "vlnky" už předpovídala relativní pozitivita testů a dnešní mezitýdenní nárůst ji potvrzuje. Nárůst podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) nesouvisí s příchodem uprchlíků z Ukrajiny, na twitteru to uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Počty nakažených v uplynulých týdnech klesaly, za pondělí jich ale bylo mírně víc než před týdnem.

"Počty nakažených mezi cizinci a v ČR žijícími Ukrajinci v tuto chvíli zůstávají na stejné úrovni," napsali dnes zástupci ministerstva zdravotnictví.

Na odborné konferenci Racionální přístupy ke covidu-19, kterou pořádá Akademie věd ČR, to potvrdil i evoluční biolog Jaroslav Flégr. Podle něj můžeme očekávat ještě jarní "vlnku" epidemie. "Už začala, zejména v Praze. V posledních dnech se zvýšila pozitivita testů a dnes už se to projevilo i na datech," řekl na konferenci. Odmítl ale, že by vlna souvisela s příchodem ukrajinských uprchlíků. "Způsobili jsme si to sami, že jsme rozvolnili asi o měsíc předčasně," dodal. Další vlnu epidemie čeká na podzim, postupně budou ale její dopady díky očkování a dostupným lékům mírnější.

Přibylová, která je součástí ministerského poradního týmu Národního institutu pro zvládnutí pandemie, na twitteru sdílela graf s daty z Německa, Dánska, Portugalska nebo Velké Británie, který ukazuje v posledních dnech opětovný růst počtu případů. Právě z Dánska se podle Státního zdravotního ústavu rozšířila nově zachycená subvarianta omikronu označená BA.2, která je nakažlivější. Podle dat ze sekvenací vzorků tvoří v ČR asi 25 procent případů.

Pokles počtu nových případů data ukazují zhruba od začátku února. V pondělí ale testy podle dat na webu ministerstva ukázaly 10.387 nově potvrzených nákaz, o 242 víc než před týdnem. Více bylo také opakovaných nákaz, které se do počtu nových případů nezapočítávají. V pondělí jich bylo 1984, o 117 víc než před týdnem.

Laboratoře v pondělí provedly přes 27.000 PCR a víc než 13.000 antigenních testů, dohromady to bylo oproti předchozímu týdnu o zhruba 16.000 testů méně. Počet testů klesá zhruba od začátku února.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky