Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Maďarsko od 1. září uzavře hranice pro cizince

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Maďarsko od 1. září nejméně na měsíc uzavře hranice pro cizince, aby zabránilo šíření koronaviru. Výjimku budou mít vojenské konvoje, humanitární tranzit či obchodní nebo diplomatické cesty. Informoval o tom dnes podle agentury Reuters představitel vládního kabinetu premiéra Viktora Orbána.

Maďaři po návratu ze zahraničí budou muset na 14 dní do karantény. Opustit ji budou moci pouze po dvou negativních testech na covid-19 provedených v rozmezí dvou dnů. Náklady na testy si budou muset hradit dotyční sami.

"Pokud někdo dobrovolně cestuje do ciziny, nemohou náklady na jeho testy nést daňoví poplatníci," řekl na tiskové konferenci šéf úřadu maďarského premiéra Gergely Gulyás. Dodal, že maďarské úřady budou uznávat jen maďarské testy.

Další detaily opatření se budou projednávat na sobotním setkání premiéra Orbána s ministry vnitra a obrany.

"Počet nakažených se zvýšil... a většina z nich je ze zahraničí," uvedl Gulyás. Podle jeho slov byla tato omezení nutná, aby mohl příští týden začít školní rok a aby vláda ochránila obyvatele stejně jako ekonomiku.

Zhruba desetimilionové Maďarsko zatím zaznamenalo 5511 nakažených, z nichž 614 zemřelo. Dnes přibylo 132 nově nakažených, což je nejvyšší denní nárůst od začátku pandemie.

Sám Gulyás byl od středy v karanténě poté, co se zúčastnil akce, jejíž jeden účastník byl pozitivně testován na covid-19. Do dnešního vládního jednání se mohl zapojit, protože měl dva negativní testy.

Maďarská vláda zvažovala různá pravidla, jak by se mohli fanoušci zúčastnit zápasu Superpoháru UEFA mezi Bayernem Mnichov a Sevillou, který se má hrát 24. září v Budapešti, řekl Gulyás. Všechny zápasy se zatím hrály za zavřenými dveřmi, ale výkonný výbor UEFA rozhodl, že fanoušci budou moci obsadit až 30 procent kapacity stadiónu Puskás Aréna, který pojme 67.215 diváků.

UEFA podle Gulyáse plánuje zajistit přístup na zápas 3000 fanoušků Bayernu a Sevilly. Jednou z možností by bylo, že na letišti předloží dva negativní testy, pak by byli převezeni přímo na stadión a po zápasu zpátky na letiště. Vláda o těchto pravidlech dosud nerozhodla a nadále o nich jedná s UEFA, dodal.

Témata:  Maďarsko Viktor Orbán Koronavirus COVID-19

Aktuálně se děje

17. června 2024 9:56

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

Bitcoin je jako na houpačce, čeká se na další růst

Komentář Martina Stránského: Cena bitcoinu je v posledních dnech jako na houpačce. Od začátku června ztratil dvě procenta a ve středu se obchodoval okolo 67 300 USD, když ještě týden před tím byl za 71 000 dolarů. Momentálně se prodává za 68 260 dolarů. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy