Lufthansa v pátek kvůli plánované stávce pilotů zruší kolem 800 letů

Německá letecká společnost Lufthansa v pátek zruší kvůli plánované stávce pilotů kolem 800 letů. Firma dnes uvedla, že krok se dotkne zhruba 130.000 cestujících, a zároveň upozornila, že by mohla zrušit některé lety i dnes, v sobotu a v neděli. Rozhodnutí se týká téměř všech pátečních letů Lufthansy na letištích v Mnichově a Frankfurtu nad Mohanem. Odborová organizace pilotů Vereinigung Cockpit celodenní stávku vyhlásila kvůli neshodám s vedením společnosti ohledně zvýšení mezd.

Lufthansa
reklama

"Aby odvrátila protestní akce, musí Lufthansa předložit výrazně zlepšenou nabídku," uvedl Marcel Gröls ze svazu Vereinigung Cockpit. Odbory žádají na letošní rok zvýšení mezd o 5,5 procenta a vytvoření mechanismu, díky kterému by měl růst mezd v dalších letech překonávat inflaci.

Lufthansa odboráře vyzvala k návratu k jednacímu stolu. "Nemáme žádné pochopení pro výzvu svazu Vereinigung Cockpit ke stávce. Zaměstnavatel předložil velmi dobrou a sociálně vyváženou nabídku, a to navzdory přetrvávajícím negativním důsledkům koronavirové krize a nejistým vyhlídkám pro světovou ekonomiku," uvedla firma.

Lufthansa navrhuje zvýšení základní měsíční mzdy o 900 eur (22.000 Kč). To by podle ní v 18měsíčním období představovalo nárůst mezd o 18 procent pro začínající piloty a pětiprocentní nárůst pro kapitány.

Stávku schválili v hlasování piloti v osobní i nákladní přepravě. V osobní dopravě ji podpořilo zhruba 98 procent pilotů a v nákladní přes 99 procent pilotů. Účast v hlasování činila 93 procent.

Podle agentury Bloomberg si stávku ve středu odhlasovali také piloti nízkonákladové společnosti Eurowings, která je součástí skupiny Lufthansa. Podle agentury DPA ale datum stávky v této firmě nebylo ještě vyhlášeno.

Na začátku srpna se vedení Lufthansy dohodlo s odbory na růstu mezd pozemního personálu. Dohoda se týká 20.000 zaměstnanců, kterým aerolinky ve třech krocích zvýší mzdu. Po nárůstu o 200 eur (přes 4900 Kč) měsíčně v letošním roce budou následovat dvě zvýšení o 2,5 procenta v roce příštím.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky