Koronavirové manuály by měli ředitelé škol dostat zkraje týdne

Manuály pro chod výuky v době koronavirové epidemie dostanou ředitelé škol od ministerstva do datových schránek počátkem příštího týdne. V pondělí se s dokumenty seznámí i vládní zdravotní rada. Mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová dnes ČTK řekla, že ministerstvo plánuje informovat o obsahu dokumentů veřejnost až poté, co manuály obdrží školy.

Ilustrační fotografie

Tiskovou konferenci by ministr Robert Plaga (za ANO) chtěl uspořádat nejpozději ve středu. Manuály budou určené pro mateřské, základní a střední školy. Doporučení by se měla týkat i škol v přírodě, fungování družin či kroužků.

Na nekoncepční přístup ministerstva, nedostatek informací a možnosti dialogu si stěžují někteří učitelé. Podle předsedkyně spolku Učitelská platforma Petry Mazancové mělo být nejdříve vyřešeno legislativní ukotvení distanční výuky a popsány všechny způsoby podpory rodinám i školám pro případné opětovné zavedení distanční výuky. "Ministerstvo by mělo vytvořit návrh krizového plánu, který by si školy přizpůsobily svým podmínkám a podle kterého by postupovaly v případě, že se ve škole objeví první případ nákazy," uvedla dnes Mazancová v tiskové zprávě.

Školy by měly od 1. září podle dřívějšího vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) fungovat "jak nejnormálněji to půjde", opakovat už se nemá jarní scénář, kdy ze dne na den byly školy uzavřeny. Podle Plagy do škol nastoupí všichni žáci a žačky a plány nepočítají s tím, že by se například dělily třídy. Při běžné výuce se budou ale dodržovat přísnější hygienická pravidla. Případná opatření proti koronaviru se budou řídit takzvaným semaforem pro oblasti s různým rizikem nákazy.

Ve školách by se tak podle Plagy mělo dbát na zvýšenou dezinfekci rukou nebo častější větrání. Nošení roušek se bude řídit podle rozhodnutí hygieniků v jednotlivých krajích nebo v celé ČR.

V případě, že by se ve škole vyskytla nákaza, měla by podle ministra o jejím případném uzavření rozhodovat krajská hygienická stanice podle konkrétní situace. Hygienická opatření či upravený režim jídelen ale podle něj budou směřovat k tomu, aby nebylo nutné zavírat celé školy, ale spíše jen jednotlivé třídy. Pokud by se někde epidemie zhoršila na nejvyšší stupeň rizika, bylo by podle Plagy možné dočasné dvoutýdenní uzavření škol a přechod na on-line výuku.

Podle kritiků ministerského přístupu by školy měly dostat možnost rozhodnout například o rozpůlení tříd a jejich střídání ve škole po týdnu. Měly by mít i možnost ze zdravotních důvodů a ochrany zdraví ostatních odmítnout žákovi vstup do školy, pokud má vyšší teplotu či odmítá dodržovat nastavené podmínky, uvedla Mazancová, jejíž spolek má asi 300 členů. V základních školách pracuje dle statistik ministerstva školství 82.283 učitelů.

Pandemie koronaviru výrazně zasáhla do druhého pololetí uplynulého školního roku. Od 11. března byly školy plošně zavřené, otvírat se začaly postupně a částečně až po dvou měsících. Do konce školního roku byla docházka dobrovolná a děti se mohly učit i z domova. Do základních škol chodilo v minulém školním roce zhruba 953.000 dětí a do středních škol 424.000.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky