Politicky perzekuovaní studenti dostanou od ministra Dobeše odměnu 100 tisíc

Pro studenty, kteří si za minulého režimu vyslechli tvrdý ortel o vyloučení ze školy kvůli politickým názorům buď svým, nebo rodinných příslušníků, přichystal ministr školství Josef Dobeš (VV) dárek v hodnotě 100 tisíc korun. V sobotním vydání o tom informuje Právo.

O morální satisfakci mohli vyloučení studenti žádat již zkraje devadesátých let v rámci mimosoudních rehabilitací. Těm, kteří byli postiženi v době největších represí mezi roky 1948 - 1956 se již odměny dostalo. Požádat o ni mohou do konce letošního roku. Nařízení vlády, které jim to umožnilo, prosadila v roce 2009 někdejší ministryně úřednické vlády Miroslava Kopicová poté, co dvakrát neprošel ve Sněmovně návrh obdobného zákona.
 
Na ministerstvo došlo 1149 žádostí. Přihlásilo se dvakrát víc lidí, než se počítalo. Vláda proto musela sáhnout hlouběji do rozpočtu. Uspělo 994 žadatelů a místo původních 25 milionů se vyplatilo 90,5 miliónu korun.
 
Dobešovy současné odhady dávají tušit, že i nyní se vládní představa může od skutečnosti lišit. Podle informací vysokých škol bylo "v letech 1956 - 1989 v důsledku politické perzekuce ze studia vyloučeno asi 1400 studentů". Ministr tedy předpokládá, že odškodnění vyjde na zhruba 140 milionů korun.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky