Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poptávka po krbech je na internetu až desetinásobná, výrobci nestíhají

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Poptávka po krbech na internetu je meziročně podle analýzy společnosti Upgates až desetinásobná. Reálně by byla vyšší, výrobci ji ale nestíhají pokrývat. Lidé na některé modely krbových kamen čekají půl roku i déle, a to navzdory zdražení o desítky procent. Důvodem vysokého zájmu je prudké zdražení elektřiny a plynu. Z krbu coby původně spíše dekorativního vybavení domácnosti se tak stává hlavní zdroj tepla. ČTK to dnes sdělil Martin Pech, obchodní ředitel firmy Upgates, která poskytuje řešení pro tvorbu a pronájem e-shopů.

Průměrná hodnota objednávky je proti loňsku podle analýzy o 123 procent vyšší. "Je to zčásti dáno zdražením zboží a zčásti tím, že lidé už tolik neobjednávají pouze příslušenství, ale rovnou celá krbová kamna," uvedl Pech. Nová a kvalitní krbová kamna lidé na internetu podle Pecha pořídí za zhruba 20.000 korun, výjimkou ale nejsou ani modely kolem 100.000 korun. E-shopy s krbovými kamny mají proti loňsku trojnásobné tržby, ukázala dále analýza.

Pech předpokládá další růst poptávky, až se venku ochladí. Extrémní prodeje podle něj potrvají na podzim a celý příští rok. "Zájem o krbová kamna je nebývalý. Příčinou jsou rostoucí ceny energií a nejistota, která nutí domácnosti k návratu ke klasickému vytápění pomocí dřeva, které je dnes bezkonkurenčně nejlevnějším zdrojem vytápění," řekl Michal Sádecký z on-line obchodu Give.cz.

Soukromé firmy i Lesy ČR podle zjištění ČTK sledují výrazný nárůst poptávky po dřevu. Průměrná cena letos ve druhém čtvrtletí meziročně stoupla o 111 procent, za metr krychlový lidé zaplatí asi 1000 korun, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Velké množství zakázek eviduje například také výrobce a distributor komínů společnost Almeva. "V současné době pokračuje boom nových instalací a rekonstrukcí komínů a spotřebičů na pevná paliva," uvedl ředitel firmy Pavel Mareček.

Ceny elektřiny v červenci podle statistiků meziročně vzrostly o 33,6 procenta, plyn zdražil o 59,8 procenta.

Témata:  krb

Aktuálně se děje

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

11. června 2024 10:10

Inflace je nižší, než se čekalo, koruna oslabuje

Květnová inflace v Česku byla nižší, než se čekalo. Meziročně činila 2,6 procenta, zatímco meziměsíčně stagnovala. V meziročním vyjádření jde o znatelné zpomalení z dubnové úrovně 2,9 procenta. Trh tak nízkou květnovou inflaci nečekal, pročež koruna v reakci oslabila nad 24,70 za euro – do tohoto pásma se vrátila po necelém týdnu. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Pomerančový džus jen pro bohaté? Cena kontraktů dosáhla historického maxima

Komentář Olívie Lacenové: Pomerančový džus, který má osvěžující chuť a je bohatý na vitamin C a řadu dalších vitaminů a minerálů, má již dlouho své místo v bohaté nabídce snídaňových nápojů. V ranních rituálech mnoha z nás však možná nastanou změny, protože cena pomerančového džusu dosáhla na burze historického maxima. Tento pozoruhodný cenový trend, způsobený špatnou úrodou, klimatickými změnami a škůdci, nutí dodavatele snižovat podíl pomerančové šťávy ve svých výrobcích nebo ji nahrazovat jiným ovocem.