Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pavel přijme Jurečku. Chce s ním mluvit o důchodech

Petr Pavel
Petr Pavel
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

O důchodové reformě a snížené mimořádné valorizaci penzí bude zvolený prezident Petr Pavel jednat dnes odpoledne s vicepremiérem a ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou. Předseda lidovců je po Vítu Rakušanovi (STAN) a Ivanu Bartošovi (Piráti) třetím vicepremiérem, který Pavla navštíví v Hrzánském paláci, kde budoucí hlava státu úřaduje do své inaugurace 9. března. Pavel v pondělí nechtěl novinářům odpovědět, zda novelu umožňující nižší navýšení penzí, než které nynější zákon důchodcům přiznává, podepíše.

Půjde o jednu z prvních norem, ke které se Pavel jako prezident vyjádří. Vláda kontroverzní novelu schválila v pondělí, Sněmovna ji bude projednávat příští týden v úterý. Pavel plánuje s Jurečkou probrat modely, které ministerstvo při výpočtech valorizace použilo. Chtěl by také hovořit o systémovém přístupu ke změnám v důchodovém systému.

Průměrná starobní penze by podle návrhu zákona měla od června vzrůst kvůli inflaci o 760 korun místo o 1770 korun, o které by se zvedla podle nynějších pravidel. Podle kabinetu je snížení nutné kvůli udržení důchodového systému, jinak by jeho letošní schodek dosáhl 90 miliard korun. Opozice změnu odmítá podpořit, hrozí stížností k Ústavnímu soudu a obstrukcemi ve Sněmovně.

Penze se podle zákona kvůli inflaci mimořádně navyšují tehdy, pokud přírůstek indexu spotřebitelských cen překročil za sledované období pět procent. Zvedá se zásluhový procentní díl důchodu. Roste o tolik procent, kolika dosáhl cenový přírůstek. Podle novely by se ale měla procentní část penze v červnu zvýšit méně, a to o 2,3 procenta a k tomu všem ještě o 400 korun. Potřeba je na to letos 15 miliard korun navíc. Vláda argumentuje dynamickým růstem penzí v minulém roce a i tím, že musí mít z čeho pomoct i dalším skupinám obyvatel postižených vysokou inflací.

Témata:  Petr Pavel Marián Jurečka (KDU-ČSL)

Aktuálně se děje

24. května 2024 15:53

24. května 2024 10:49

23. května 2024 10:31

Předpověď počasí na noc a pátek 24. května

Přes naše území bude postupovat k severozápadu mělká tlaková níže, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy