Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Předdůchody od roku 2014? Až o 5 let dříve do penze

Předdůchody od roku 2014? Až o 5 let dříve do penze

Foto: Vlada.cz

O možnosti zavedení tzv. předdůchodů, neboli odchodu do důchodu až o pět let dříve, než ve standardním věku, se ve čtvrtek radili experti ČSSD a zástupci vlády. Sociální demokraté by chtěli jejich zavedení od roku 2013, vláda o rok později, řekl Jiří Král z ministerstva práce a sociálních věcí.

"Vláda navrhuje, aby se systému mohli zúčastnit všichni zaměstnanci," uvedl Král s tím, že by mělo jít o dobrovolný systém.

Podle ČSSD měly být předdůchody povinné, ale pouze u namáhavých profesí. "Fungování systému s kategoriemi by bylo v podmínkách tržního hospodářství komplikovanější, než v případě plánovaného hospodářství," podotknul Martin Potůček, šéf sociálnědemokratických expertů. Tento systém ale podle něj v mnoha západních zemích funguje. "Vládní návrh je jenom v základních obrysech," dodal Král, který na ministerstvu zastává funkci vrchního ředitele sekce sociálně pojistných systémů s tím, že se o předdůchodech bude jednat i na zasedání tripartity.

Témata:  důchody

Související

Aktuálně se děje

31. března 2026 9:46

23. března 2026 13:03

Eskalace v Zálivu: ropa může překonat 150 dolarů za barel

Válka v Perském zálivu se dále dramatizuje. Americký prezident Donald Trump dal Teheránu 48hodinové ultimátům, aby ten otevřel Hormuzský průliv. Pokud tak neučiní, Trump hrozí, že vymaže z povrchu zemského v prvé řadě „největší íránskou elektrárnu“. Tou je jediná jaderná elektrárna v zemi, ta v Búšehru. Trump slibuje zničit i další elektrárny v Íránu. Teherán má na otevření Hormuzského průlivu a odvrácení hrozby čas do úterý krátce po půlnoci středoevropského času. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy