Asociace: Ministerstvo práce v problematice pendlerů zklamalo

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) v problematice pendlerů při opatřeních proti šíření koronaviru zklamalo. Jediný člen vlády, který se jí chce zabývat, je premiér Andrej Babiš (ANO). Na tiskové konferenci Asociace pendlerů ČR to dnes řekla předsedkyně jejího představenstva Zuzana Vintrová. Situaci je podle ní nutné řešit na mezinárodní úrovni. Podle odhadu asociace je v Česku zhruba 90.000 lidí, kteří denně dojíždějí za prací do Německa a Rakouska. Reakci ministerstva práce ČTK shání.

Ministerstvo práce a sociálních věcí

"Chápu, že tahle situace byla naprosto nová, takže se tady udělaly různé přešlapy. Ale ministryně práce a sociálních věcí se o nás vůbec nezajímala. A přitom by to měla být hlavně její starost. Dnes jsem hovořila s premiérem Babišem. O problematiku má zájem a chce, abychom mu poskytli studii," uvedla Vintrová.

Asociace pendlerů byla založena v červnu. Podle Vintrové byl její vznik motivován vyhrocenou a kritickou situací pendlerů a jejich rodinných příslušníků, která vznikla kvůli uzavření hraničních přechodů se sousedními zeměmi, hlavně s Německem a Rakouskem. "Ovšem i po otevření hranic jsme byli svědky zbytečných obstrukcí ze strany policie při kontrolách pendlerů. Kvůli tomu se ocitlo několik set tisíc občanů České republiky v pohraničních krajích v zoufalé sociální situaci, která byla kompetentním státním orgánům lhostejná," doplnila Vintrová.

Situace v příhraničí podle ní často připomíná Divoký západ. Je tam velmi málo pracovních příležitostí a přitom tam žijí stovky tisíc lidí. "Největším problémem je nezajištění sociálního a zdravotního systému pendlerů v České republice včetně nezajištěných rodičovských dovolených a nezajištěných matek našich dětí, občanů České republiky," dodala Vintrová.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky