Půjčky a spoření

Ilustrační fotografie

Co se u hypoték změnilo a jaké další novinky nás ještě čekají?

Půjčky a spoření

Nový zákon o spotřebitelském úvěru, podle kterého se řídí i hypotéky, přinesl mnoho novinek. Vývoj v oblasti poskytování hypoték ovlivnila i nedávná omezení ze strany České národní banky (ČNB), kdy již nelze z hypotéky financovat 100 % hodnoty nemovitosti. Hovoří se však i o dalších regulacích. Co se u hypoték změnilo a jaké další novinky nás možná čekají?

Ilustrační fotografie

Půjčku si můžete pořídit snadno jako zboží v supermarketu. Na co si dát pozor?

Půjčky a spoření

Půjčku si dnes můžete pořídit stejně snadno jako zboží v regálu supermarketu. Kvalita půjček i jejich poskytovatelů je však různá, a i když nový zákon nastavil na trhu přísnější pravidla a regulace, je třeba mít se při půjčování peněz stále na pozoru. Přinášíme 7 tipů, které je dobré znát, než si vezmete půjčku.

Ilustrační fotografie

Zamlčením svých dluhů při žádosti o půjčku se můžete dopustit trestného činu

Půjčky a spoření

56 % občanů ČR stále neví, že se případným zamlčením závazku po splatnosti může dopustit úvěrového podvodu. Vyplývá to z výsledků exkluzivního výzkumu agentury IPSOS pro sdružení SOLUS. Alarmující je také fakt, že by při žádosti o úvěr zamlčelo 40 % dospělých občanů ČR případný dluh po splatnosti u jiné firmy. Z této části populace neví o případném riziku spáchání úvěrového podvodu dokonce 89 % dotázaných.

Půjčky od lidí pro lidi táhnou

Půjčky a spoření

Půjčky od lidí pro lidi táhnou. Proč jsou tolik oblíbené? A kdo na P2P úvěrech vydělává?

Komerční sdělení - Tisíce lidí propadly fenoménu peer-to-peer půjček. Úvěry od lidí pro lidi jsou tu pro všechny. Řešení přináší těm, kteří se dostali do finančních problémů, těm, kteří potřebují rozjet svůj byznys, těm, kterým nevyhovují podmínky stávajícího úvěru, i těm, kteří chtějí investovat. Proč jsou P2P tolik oblíbené?

Ilustrační fotografie

Hypotéka nebo kombinace hypotéky a stavebka. Co vychází lépe?

Půjčky a spoření

Přísná regulace maximálních LTV a kvóty na úvěry od 80 – 90 % LTV přinášejí zdražování těchto typů hypoték. Klient má pak zpravidla na výběr ze dvou možností. Buď svůj záměr financovat kompletně hypotékou, nebo si pomoci úvěrem ze stavebního spoření. Která z variant vychází lépe? Informují GOLEM FINANCE.

Ilustrační fotografie

Stavební spoření ještě nikdy nebylo efektivnější

Půjčky a spoření

Zatímco státní podpora stabilně klesá, stavebním spořitelnám se daří zvyšovat objem poskytnutých úvěrů. Vloni tak na jednu korunu státní podpory připadlo 11,2 Kč poskytnutých úvěrů. To je nejvíc v historii stavebního spoření v České republice.

Ilustrační fotografie

Zvýšení sazeb ČNB se blíží. Dojde ke zdražení půjček

Půjčky a spoření

Po ukončení měnových intervencí bude dalším krokem České národní banky zvýšení dosud rekordně nízké 0,05% diskontní sazby. Zvýšení může nastat již v druhé polovině roku. Podle analytiků z auditorské a poradenské společnosti BDO bude mít toto zvýšení dopad i na spotřebitele. Jedním z následků bude růst úroků u půjček a hypotečních úvěrů. Dojde tedy k jejich zdražení.

Ilustrační fotografie

Půjčky a spoření

Ženy v důchodu? Žijí déle, ale proč dosáhnou na nižší peníze

Statisticky se ženy dožívají vyššího věku než muži. Na penzi si však šetří poměrně nízké částky. Mezi ženami, které mají sjednané spoření na penzi, si velká část z nich (63,6 %) odkládá jen do 500 korun měsíčně. Částky od 500 do 1 000 korun si pak šetří čtvrtina oslovených žen. Do penze by však chtěly ženy odcházet ještě před dovršením 60 let a ideálně by si většina z nich představovala důchod ve výši mezi 15 a 20 tisíci korunami měsíčně.

ČNB zatrhla bankám 100% hypotéky

ČNB zatrhla bankám 100% hypotéky

Půjčky a spoření

Česká národní banka důkladně zatřásla hypotečním trhem. Kritice podrobila mírné podmínky umožňující získat hypotéku i osobám s nižšími příjmy. Ve splácení hypotéky na hraně viděla zásadní problém, který může v budoucnu vyvrcholit finančními problémy.

bydlení

Blíží se další omezení hypoték. Lidé budou muset mít naspořeno

Půjčky a spoření

Vzít si hypotéku na nové bydlení bude opět o něco složitější. Od 1. dubna 2017 totiž vstoupila v platnost doporučení České národní banky (ČNB), které omezí výši poskytovaných hypoték maximálně na 90 % LTV. To znamená, že 10 % hodnoty nemovitosti lidé budou muset mít dopředu naspořeno.

Ilustrační fotografie

Chcete letos žádat o hypotéku? Banka si vás důkladně proklepne

Půjčky a spoření

V oblasti hypoték a financování bydlení se v poslední době mnohé změnilo. Hypotékou již nelze financovat 100 % hodnoty nemovitosti. Daň z nabytí nemovitosti nyní platí kupující. Banky také přísněji posuzují bonitu žadatele. Na druhou stranu lze snáze splatit úvěr předčasně a každoročně lze provést mimořádnou splátku bez poplatků. Přečtěte si 5 důležitých informací pro žadatele o hypotéku v roce 2017.

Ilustrační fotografie

Půjčky a spoření

Úvěry na nákupy i na bydlení. Jaká jsou naše práva?

Klasický spotřebitelský úvěr si většinou spojujeme s půjčením peněz například na nové auto nebo vybavení domácnosti. Již několik týdnů se ale obecná pravidla pro poskytování úvěru vztahují i na hypotéky. Na co máme nyní ze zákona právo, když si bereme úvěr?

Ilustrační fotografie

Úroky na spořicích účtech porostou, budeme si ale muset počkat

Půjčky a spoření

Současné velmi nízké úrokové sazby na spořicích účtech se začnou posouvat směrem nahoru. Podle poradenské společnosti BDO je možné začátek pozvolného růstu sazeb očekávat nejdříve za půl roku. Nahrává tomu stav ekonomiky, který bude ovlivňovat ukončení intervencí ČNB a rostoucí inflace.

Ilustrační fotografie

Přichází renesance úvěrů ze stavebního spoření?

Půjčky a spoření

Jsou úvěry ze stavebního spoření opět v kursu? Podle základních ukazatelů vývoje stavebního spoření na stránkách Ministerstva financí celkový objem aktuálně poskytnutých úvěrů mírně klesá. Údaje Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS), které uvádějí objemy nově poskytnutých úvěrů, ale naopak ukazují, že k renesanci dochází. Informuje Roman Bečička, úvěrový analytik Broker Trust.

Ilustrační fotografie

V Česku nevydrží skoro polovina všech manželství. Co s hypotékou po rozvodu?

Půjčky a spoření

V České republice se rozvádí skoro polovina všech manželství. Nejčastěji po třech nebo pěti letech. Jednou z nepříjemností rozvodu jsou i finanční komplikace s vypořádáním majetku. Tou nejčastější a největší bývá společná hypotéka, která je až na dvacet i více let. Jak se nejlépe vypořádat, pokud slib manželství nevydrží dobu hypotéky? Existuje několik možností.

Ilustrační fotografie

Půjčky a spoření

Češi raději šetří na bydlení než na důchod

Do rekonstrukce domu či bytu se s nástupem jara plánují pustit tisíce Čechů. V nadcházejících letech pak mají v plánu přestavbu dva miliony českých domácností. Stavební spořitelny tak jen mezi letošním únorem a březnem zaznamenaly nárůst úvěrů na přestavby o 30 procent.

Ilustrační fotografie

Víte, od koho si půjčujete? Na trhu může působit mnoho nelicencovaných úvěrových společností

Půjčky a spoření

Na trhu spotřebitelských půjček může aktuálně působit mnoho subjektů, které nepodaly žádost o licenci u České národní banky (ČNB), jak to ukládá nový zákon o spotřebitelském úvěru. O licenci nutnou k poskytování spotřebitelských úvěrů si ve stanoveném termínu zažádalo jen 108 poskytovatelů spotřebitelského úvěru, hrozí tedy, že další desítky tisíc jich mohou stále půjčovat peníze nelegálně. Spotřebitelé si mohou ověřit, zda přišli do styku se seriózní firmou, u ČNB.

Nejčastější mýty o půjčkách

Nejčastější mýty o půjčkách

Půjčky a spoření

KOMERČNÍ SDĚLENÍ - Svět půjček je opředen některými zažitými mýty, které mnoho lidí často ani neověří – a předává je prostě dál. Mezi potenciálními klienty nebankovních společností pak funguje zažitá představa, že jde o podvodný způsob půjčování peněz nebo ještě něco horšího.

Ilustrační fotografie

Půjčky a spoření

Když ve vás někdo věří, dokážete víc

Na počátku stála myšlenka naučit lidi hospodařit a zajistit jim přístup k prosperitě. Toto poslání, které Česká spořitelna naplňuje již téměř 200 let, se odráží také v současné strategii banky, kterou nyní podpoří nový marketingový koncept.

Ilustrační fotografie

Co u Čechů rozhoduje při výběru půjčky?

Půjčky a spoření

Pro Čechy je důležitá zejména rychlost vyřízení úvěru, pro ně akceptovatelná úroková sazba nebo RPSN a v neposlední řadě také výše splátek.. Zájemci o půjčku často vezmou první nabídku a jen zřídka ji srovnávají s dalšími. Nutně tak nehledají tu nejlevnější nabídku, ale často jim stačí taková, která je v očekávaných mezích toho, kolik přeplatí. Půjčku ale chtějí rychle a podstatnou roli při jejich rozhodování hraje možnost předčasného splacení.

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 12:15

Firmy mladé potřebují, to je dobrá zpráva pro čerstvé absolventy. Kolik si mohou vydělat?

Letošní rok je šance na zotavování ekonomiky, prorokují zaměstnavatelé. Je to mimochodem i dobrá zpráva pro letošní absolventy, protože jejich příchodu na pracovní trh by to mohlo pomoci. Většina firem totiž mladé zaměstnance potřebuje, zejména ty IT zdatné. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy