Ekonomika

Ilustrační fotografie

Soudy začínají rušit nově přijaté stanovy bytových družstev

Ekonomika

Bytová družstva musela do půlky roku 2015 přizpůsobit své stanovy novému zákonu o obchodních korporacích (ZOK). Ten bytovým družstvům přikazuje, aby ve svých stanovách podrobně upravila práva a povinnosti svých členů, která souvisí s nájmem a užíváním jejich družstevních bytů. Pro schválení stanov vyžaduje ZOK souhlas všech členů BD, což ale v praxi často splněno není. Soudy teď začínají stanovy těchto družstev rušit.

Ilustrační fotografie

Polovina Evropanů žije ve stresu

Ekonomika

Téměř polovina lidí v Evropě žije pod permanentním tlakem. Vyplývá to z letošního výzkumu společnosti Euromonitor. Na druhou stranu jsou ale lidé stále více ochotni investovat do svého duševního zdraví. VZP registruje nárůst výdajů za služby specialistů v ambulancích klinické psychologie, Národní ústav duševního zdraví zase vyšší počet přiznaných invalidních důchodů pro duševně nemocné. Zájem je ale i o služby osobních koučů. Oblibě se těší také jóga, meditace i nejrůznější mobilní aplikace.

Ilustrační fotografie

dTest: Jak se bránit pokutám od mobilních operátorů

Ekonomika

Chtěli jste ukončit smlouvu s operátorem kvůli změně podmínek a operátor vám k odchodu naúčtoval tučnou částku za předčasné ukončení? Vyúčtování reklamujte a neuspějete-li, obraťte se na Český telekomunikační úřad.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Období dovolených je v plném proudu. Na co si dát pozor?

Letní dovolená pro dospělé a prázdniny pro děti, to jsou období, na které se všichni celý rok těšíme. Podle ankety ČSOB se na dovolenou v létě chystá 84 % dotázaných, přičemž necelá polovina z nich ji chce trávit v České republice. Zbývající část (16 %) uvedla, že dovolenou neplánuje vůbec, a to z důvodu velkého pracovního vytížení či nedostatku financí.

Ilustrační fotografie

dTest: Změna dodavatele energií. Zkrátí se a obejde se bez sankcí?

Ekonomika

Samotný proces změny dodavatele energií v České republice trvá zpravidla jeden měsíc. K tomu je ovšem potřeba přičíst i několikaměsíční výpovědní dobu. Evropská unie již dříve uvedla, že by lhůta pro změnu dodavatele neměla přesáhnout 3 týdny. Nyní se objevují úvahy, že by se tento limit mohl zkrátit až na 24 hodin. Omezeny či úplně odstraněny mají být i poplatky spojené s ukončením smlouvy o dodávce energií.

Ilustrační fotografie

Společné bydlení ano, svatba není důležitá

Ekonomika

Na žebříčku priorit, které by měli řešit nastávající rodiče v souvislosti s narozením dítěte, stojí nejvýše potřeba zajistit rodině společné bydlení. Podle aktuálního průzkumu finanční skupiny Wüstenrot ho za důležité považuje 92 % lidí. V pořadí důležitosti je na druhém místě stabilní zaměstnání aspoň jednoho z rodičů (důležité pro 85 % lidí), na třetím pak potřeba vytváření finanční rezervy (68 %). Naopak svatba je v prioritách na chvostě. Jen necelá čtvrtina lidí (24 %) považuje za důležité, aby se dítě narodilo sezdaným rodičům.

Ilustrační fotografie

Evropané jsou připraveni na biometrické ověřování plateb

Ekonomika

Podle nového průzkumu společnosti Visa mají evropští spotřebitelé při platbách kartou zájem využívat biometrické bezpečnostní prvky, a to zejména v kombinaci s dalším zabezpečením. 73 % spotřebitelů považuje podle průzkumu dvoufaktorovou autentifikaci platby s využitím biometrického prvku za bezpečný způsob ověření identity majitele účtu. Dvoufaktorová autentifikace je tvořena tím, co máte – kartou nebo mobilním zařízením, něčím, co jste – biometrií, nebo něčím, co víte – PINem nebo heslem.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Důchodci ušetří? Stát chystá změnu

Ekonomická situace seniorů v Česku je dlouhodobě bezútěšná, nyní by se však mohlo začít blýskat na lepší časy. Senioři by totiž mohli výrazně ušetřit na lécích.

Zmrzlina, ilustrační fotografie

Studené léto trápí stánkaře, menší tržby hlásí i koupaliště

Ekonomika

Máme za sebou dva týdny prázdnin, ale počasí v Česku zrovna moc letní není. A tak nejen děti, ale i rodiče a provozovatelé letních atrakcí, koupališť nebo stánků doufají, že zbytek prázdnin bude teplejší. Jenže počasí by se mělo umoudřit až koncem příštího týdne.

Evropa zachraňuje uprchlíky

Příliv uprchlíků negativně ovlivní mzdy, varuje ekonom

Ekonomika

Jednou z hlavních obav Evropanů kvůli uprchlické krizi je strach, že příliv migrantů negativně ovlivní jejich pracovní pozice a mzdy. Ačkoliv se mnozí obhájci přijímání uprchlíků odkazovali na studii, která tento efekt popírá, nová studie ekonoma z Harvardovy univerzity tvrdí, že uprchlíci mzdám skutečně uškodí. Více informací uvedl americký server The Daily Caller.

Ilustrační fotografe

Ekonomika

Rady, jak nenaletět na letní brigádě

Sezóna brigád běží naplno, ale i tak stojí za to zmínit se o úskalích, která mohou z lákavé nabídky pro vylepšení finanční situace udělat prodělečný podnik, případně noční můru. Lidé s malou zkušeností na pracovním trhu jsou totiž lákavým cílem pro podvodníky, kteří se na nich snaží vydělat. Na co si dát pozor v případě (nejen) letních sezónních pracovních příležitostí, radí Zuzana Lincová, ředitelka Profesia.cz.

Evropská unie, ilustrační fotografie

Brexit? Implikace pro Evropu

Ekonomika

Očekává se, že okamžitý ekonomický dopad na zbytek EU bude omezený, ale odchod Velké Británie bude rezonovat ve zbývajících státech EU. Ve střední a východní Evropě se promítne ekonomické oslabení Velké Británie a dalších evropských států po Brexitu.

Ilustrační fotografie

Akciovým burzám vlily čerstvou krev do žil výsledky firem

Ekonomika

Evropské akcie se dnes nadechly k opětovnému růstu, když impuls jim daly hospodářské výsledky některých firem. Index Stoxx 600 tak v odpoledních hodinách roste o 0,6 %, když hlavní oporou mu jsou finanční tituly se ziskem 1,7 %. O více jak jedno procento posilují ještě akcie těžebních společností a sektor informačních technologií. Většinu zisků v průběhu dne ale vymazal britský index FTSE 100 (aktuálně +0,2 %), když BoE překvapivě ponechala úrokové sazby beze změny, na což reagovala libra posílením a poslala dolů akcie exportních společností.

Zlato, ilustrační fotografie

Ekonomika

Jaká by byla cena zlata, kdyby jím měly být kryty peníze?

Globální nestabilitu a nejistotu na trzích jasně potvrdilo nedávné referendum ve Velké Británii – brexit vyvolal logicky zcela bezprostřední reakce: pád akciových trhů, pokles cen ropy, rekordní oslabení libry... Na scéně tak opět zazářily drahé kovy; zejména zlato potvrdilo svou roli bezpečného přístavu v turbulentních dobách. Pozornost investorů, kterou svou stabilitou upoutal, žlutý kov jen tak neztratí. A to hlavně kvůli nejistotám a obavám z toho, jak odchod Britů z Unie bude vůbec probíhat, co bude následovat a jak se celý vývoj odrazí v globální ekonomice. Informuje Jakub Petruška, investiční analytik, Zlaťáky.cz

Chorvatsko, ilustrační fotografie

7 tipů, jak se nenechat ošidit na dovolené

Ekonomika

Česká obchodní inspekce vydala společně s Evropským spotřebitelským centrem seznam sedmi tipů, na co myslet a jak se nenechat napálit při cestách, hlavně po Evropě. Podle ČOI lidé na dovolené ztrácí pozornost a lehce se nechají ošidit prodejci zboží či poskytovateli služeb.

Ilustrační fotografie

Evropský průmysl: Jeden krok vpřed a hned zase zpátky

Ekonomika

Evropský průmysl letos rozhodně optimismus trhům nedodává. Dubnový výsledek sice mírně potěšil, květnový zase zklamal. Produkce se tentokrát oproti předchozímu měsíci snížila v eurozóně o 1,2 %, meziročně se její růst propadl na pouhé půl procenta. Výsledky za celou EU jsou sice o něco lepší, nicméně rozhodně nenaznačují žádnou silnou konjunkturu, která by se mohla opírat o toto pro většinu západní Evropy významné odvětví.

Aktuálně se děje

17. září 2024 12:59

16. září 2024 11:28

13. září 2024 14:32

Sto tisíc hasičů v pohotovosti: Česko se připravuje na nejhorší scénář

V Česku má intenzivně pršet až do pondělní noci. Odborníci varují, že by za určitých okolností mohlo dojít k opakování povodňových situací z let 1997 a 2002. Premiér Petr Fiala proto svolal Ústřední krizový štáb, který se v pátek ráno sešel na ministerstvu vnitra za přítomnosti šéfa resortu Víta Rakušana.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Komentář

Vyrovnané české rozpočty už v příštím roce? Jde to. Vláda ale výrazně snižuje reálné výdaje na vědu, výzkum a inovace

Od poslední minuty letošního srpna je oficiálně známa výše schodku státního rozpočtu navrhovaná pro příští rok – 230 miliard korun. Pokud by se toto číslo skutečně naplnilo, Fialova vláda za čtyři roky svého vládnutí vytvoří nominálně o zhruba o 320 miliard vyšší dluh než předchozí kabinet Babišův. Přesto by mohla už v příštím roce veřejné rozpočty dokonce vyrovnat, pokud by chtěla.