Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Agrofert musí doplatit 1,2 milionu Kč za reklamu na Čapím hnízdě

Čapí hnízdo
Čapí hnízdo
Foto: Mikuláš Křepelka / EuroZprávy.cz / INCORP images

Koncern Agrofert musí doplatit daň více než 1,2 milionu korun za reklamu v konferenčním centru Čapí hnízdo. Pravomocně o tom rozhodla finanční správa. Podle ní se jedná o trestný čin.

Uvedl to Deník N. Podezřením na daňové úniky spojené s Farmou Čapí hnízdo se zabývá policie. Farma Čapí hnízdo na počátku patřila do koncernu Agrofert, pak z něj byla vyvedena. V současnosti jsou konferenční centrum i koncern součástí svěřenských fondů bývalého premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.

"Můžeme potvrdit, že v odvolacím řízení v tzv. reklamní kauze Čapí hnízdo bylo dne 15. srpna pravomocně rozhodnuto," řekl serveru mluvčí Generálního finančního ředitelství (GFŘ) Tomáš Weiss. Výsledek ale nemůže potvrdit kvůli daňové mlčenlivosti. "Děkujeme za dotaz, bohužel platí, že probíhající řízení nekomentujeme,“ sdělil Deníku N mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský. O tom, že finanční správa daň Agrofertu doměřila, informoval letos v červnu server iROZHLAS. Firmy z Agrofertu se ale poté obrátily na Odvolací finanční ředitelství.

Podle berních úředníků 21 firem koncernu u společnosti Farma Čapí hnízdo nakoupilo ze šest let reklamní služby za víc než 190 milionů korun. Doměření berní úředníci zdůvodnili tím, že "nebyla prokázána oprávněnost" nákladů za reklamní plnění.

Podle závěrů dohlídky mohli úředníci finanční správy začít prošetřovat podezření kolem reklamy na Farmě Čapí hnízdo na konci roku 2017, a ne až o téměř tři roky později. "V důsledku uplynutí lhůty pro stanovení daně již v roce 2020 nebylo možné u většiny daňových subjektů prověřit poskytnutá plnění a oprávněnost uplatnění souvisejících nákladů," píše se v závěrech kontroly. Od roku 2014 také úřad začal vybírat ke kontrole firmy způsobem, který nebyl "natolik transparentní", a není tedy možné říct, zda se zaměřoval na ty nejvíce rizikové, vyplývá z dohlídky. Finanční správa spadá do resortu ministerstva financí, které od ledna 2014 do předloňského prosince vedli ministři z hnutí ANO.

Kolem reklamy na Farmě Čapí hnízdo se policisté zabývají podezřením, že suma 272 milionů korun v letech 2010 až 2013 ve skutečnosti nešla na reklamu, ale pomáhala Čapímu hnízdu splácet úvěr a společnosti Agrofert snížit si daně. Platby za reklamu byly podle podezření buď fiktivní, nebo předražené. Policie loni případ odložila, její rozhodnutí ale zrušilo Vrchní státní zastupitelství v Praze. V případu dosud nebyl nikdo obviněn.

Témata:  farma Čapí hnízdo

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

15. července 2024 10:41

Český Green Deal je tu. Fialova vláda ho chce schválit nyní v čase dovolených. Jen pohonné hmoty kvůli němu mají zdražit o 10 Kč/l

V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy