Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cena zlata v dolarovém vyjádření je na letošním minimu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Cena zlata tento týden atakovala hranici 1700 dolarů za unci (cca 41.478 Kč) a dostala se tak v dolarovém vyjádření na nejnižší úroveň od začátku letošního roku.V korunovém vyjádření se cena zlata pohybuje na přibližně stejné úrovni jako na počátku roku. ČTK to řekl analytik Golden Gate CZ Pavel Ryba.

Důvodem letošního minima je podle Ryby nejsilnější dolar v historii. Americká měna prudce posiluje před pravděpodobným zvyšováním úrokových sazeb ze strany americké centrální banky Fed, což tlačí dolů dolarovou cenu zlata.

Silný dolar a sázky na větší úrokovou atraktivitu dolaru tlačí na pokles dolarových cen zlata, dodala analytička Next Finance Markéta Šichtařová. Zlato se letos v březnu obchodovalo okolo 2070 USD za unci, připomněla. Burzovní cena zlata se pohybuje kolem 41.700 korun za unci. V březnu kvůli obavám z války na Ukrajině se přitom unce obchodovala za 48.800 Kč. Zlato jako bezpečný přístav se tak nyní prodává s velmi zajímavou slevou, podotkla.

Dolar pravděpodobně dosáhne maxima po zvýšení sazeb Fedu ve druhé polovině července a pak zřejmě nebude dále posilovat. Cena zlata by se měla odrazit od stávajících minim, odhadl Ryba. V druhé polovině roku očekává nárůst ceny k 1900 dolarům (46.358 Kč). Poptávka po fyzickém zlatě je v první polovině letošního roku rekordní právě díky ceně a kvůli ruské agresi na Ukrajině, dalším důvodem zájmu investorů je také zajištění proti inflaci a propad na kapitálových trzích, upozornil Ryba.

Témata:  zlato

Aktuálně se děje

26. dubna 2024 10:42

Studená sprcha, americká ekonomika za první čtvrtletí letošního roku vzrostla jen o 1,6 %

KOMENTÁŘ Tomáše Volfa: Nižší tempo ekonomického růstu v překladu znamená, že Fed může začít snižovat sazby dříve, než se dosud čekalo. Možnost nižších sazeb v dřívějším termínu bude znamenat ztráty pro americkou měnu, která po zveřejnění osciluje kolem 23,50 USDCZK, a 1,0705 EURUSD.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

České domácnosti loni platily za elektřinu nejvíce v EU, přestože Česko vyvezlo takřka nejvíce elektřiny v celé EU

KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy: Česko je ryze z ekonomického hlediska určitou anomálií. Vykazuje sice poměrně výrazný nadbytek vyprodukované elektřiny, avšak přesto jeho domácnosti čelí jejím vysokým cenám. Dokonce nejvyšším v celé EU ve vyjádření dle standardu kupní síly, které umožňuje mezinárodní porovnatelnost. A to přitom tedy Česko loni v čistém vyjádření vyváželo čtvrtý největší objem elektřiny v EU.