Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brexit: Firmy z autoprůmyslu si dělají zásoby dílů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Firmy, které podnikají v Pardubickém kraji v automobilové průmyslu, neočekávají kvůli vystoupení Velké Británie z Evropské unie razantní změny v podnikání. Závažnější mohou výpadky v dodávkách náhradních dílů, proto hledají alternativní zdroje nebo si dělají zásoby, řekli ČTK zástupci firem.

Například u společnosti Kiekert z Přelouče na Pardubicku, která vyrábí zámkové systémy do aut, podíl exportu do Británie činí podle mluvčího Luboše Kopeckého necelé procento. "Stejně tak v Británii sídlí jedno procento našich zákazníků a přes jedno procento našich dodavatelů," uvedl Kopecký.

Firma vyváží do Británie zejména zámky do bočních dveří automobilů a dodává je světovým automobilkám, které v Británii vyrábí. "Je pro nás výhodou, že dopravu si řeší zákazník. Nám přibude pouze administrativa spojená s celní dokumentací, ale jelikož standardně dodáváme zákazníkům mimo EU, nebude to pro nás představovat výraznou zátěž," řekl Kopecký.

Mírně komplikovanější situace podle něj bude s komponenty, které Kiekert nakupuje od dodavatelů z Británie. "Zde jisté dočasné komplikace očekáváme, proto se materiálem od těchto obchodních partnerů předzásobujeme," dodal.

Vysokomýtský výrobce autobusů, společnost Iveco Czech Republic se na brexit nijak zvlášť nepřipravuje. Firma sice spolupracuje s dodavateli materiálů z Británie, vzhledem k obratu firmy ale nejsou britské dodávky nijak významné, uvedla mluvčí Klára Rylichová.

Společnost si přesto raději dělá zásoby dílů nebo hledá alternativní zdroje jejich dodávek. "I jedna opožděná dodávka jednoho dílů může značně zkomplikovat výrobu a následný prodej autobusů. Situaci kolem brexitupermanentně monitorujeme. Ve většině případů se snažíme vytvořit dostatečnou pojistnou zásobu dílů, kterou bychom překlenuli očekávané komplikace v oblasti dopravy, celních kontrol a samotného celního řízení," uvedla mluvčí.

Témata:  Brexit auta průmysl

Aktuálně se děje

30. dubna 2024 10:15

29. dubna 2024 10:43

Macron žádá revoluční změnu fungování Evropské centrální banky. Na dluh Francie by se skládali občané celé eurozóny

KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy: Francouzský prezident Emmanuel Macron žádá revoluční změnu fungování Evropské centrální banky. Měla by být v důsledku tolerantnější k inflaci. Francii by to ulevilo od nákladů dluhu. Ovšem občané eurozóny by tím více ztráceli na kupní síle svých úspor a příjmů.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy