Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Více než pětina malých britských vývozců dočasně zastavila prodej do EU

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Více než pětina malých britských vývozců dočasně zastavila prodej do Evropské unie a čtyři procenta z nich tak učinili trvale. Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnil britský svaz drobných podnikatelů FSB. Problémy firmám způsobila obchodní dohoda mezi Londýnem a Bruselem, která vstoupila v platnost 1. ledna. Firmy se musely vyrovnat s novými byrokratickými požadavky a pravidly, což mnohým způsobilo narušení nebo zpoždění dodávek.

Výzkum provedený na začátku března rovněž ukázal, že více než jedna z deseti firem si zřídila pobočku v EU nebo zamýšlí její zřízení, uvedla agentura Reuters.

"Ti, co podnikají v mezinárodním měřítku, jsou zasaženi neuvěřitelnými požadavky, neznámým papírováním," uvedl předseda FSB Mike Cherry. "U toho, o čem jsme se domnívali, že se ukáže být jen krátkodobými problémy v počáteční fázi, nyní hrozí, že se stane trvalými systémovými problémy." Vláda již dříve uvedla, že některé problémy jsou dočasné a snaží se je vyřešit.

Vývoz z Británie do EU bez zahrnutí zlata a dalších drahých kovů klesl v lednu ve srovnání s prosincem o rekordních 40,7 procenta. Dovoz se snížil o 28,8 procenta, uvedl britský statistický úřad. Hlavní britský vyjednavač brexitu David Frost k údajům řekl, že kvůli jedinečné kombinaci faktorů bylo nevyhnutelné, že čísla budou neobvyklá. Obchodní toky v lednu ovlivnila také pandemie nemoci covid-19 a zásobování firem před vstupem nové dohody v platnost.

Témata:  EU Velká Británie Brexit

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 16:25

Valorizace důchodů 2025: První prognózy naznačují očekávané navýšení

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

České domácnosti loni platily za elektřinu nejvíce v EU, přestože Česko vyvezlo takřka nejvíce elektřiny v celé EU

KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy: Česko je ryze z ekonomického hlediska určitou anomálií. Vykazuje sice poměrně výrazný nadbytek vyprodukované elektřiny, avšak přesto jeho domácnosti čelí jejím vysokým cenám. Dokonce nejvyšším v celé EU ve vyjádření dle standardu kupní síly, které umožňuje mezinárodní porovnatelnost. A to přitom tedy Česko loni v čistém vyjádření vyváželo čtvrtý největší objem elektřiny v EU.