Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Výnos dluhopisů v únoru klesl z lednových 8,43 % na 8,01 %

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

KOMENTÁŘ Vladimíra Pikory: Vážený průměrný výnos se v únoru choval tak, jak jsme čekali. Po nelogickém lednovém navýšení začal klesat, když se dostal z lednových 8,43 na 8,01 %. Očekávám, že vzhledem k tomu, že centrální banka znovu snížila sazby a nejspíš tak učiní znovu, bude vážený průměr klesat pod 7 %. Koncem roku by mě nepřekvapil výnos ani pod 6 %. Vyplývá to z údajů Srovnávače dluhopisů, největšího dluhopisového portálu v České republice.

Vladimír Pikora k tomu uvádí: „Tento výsledek má logiku. Ukazuje, že dluhopisy reagují na pokles základní úrokové sazby centrální banky.“ Objem podnikových emisí byl v únoru na průměrných 3,4 mld. Kč. Emitenti stále vydávají o maličko méně emisí než v předešlém období.

Struktura emisí podle objemu ukazuje, že podlimitní emise tvoří každým rokem menší podíl ze všech emisí. Zatímco v roce 2022 jich bylo 47 %, v roce 23 45 % a nyní za první dva měsíce jen 38 %. „To si vysvětluji tím, že lidé pochopili, že podlimitní emise, kde není žádné zajištění jsou rizikové a hledají jiné investice.“ uvádí Vladimír Pikora, hlavní ekonom a analytik skupiny Comfort Finance Group (CFG). Jednoznačně se ukazuje, že prim začaly hrát emise v objemu mezi 25 až 100 mil. Kč. To mi dává logiku. Tento segment dluhopisů bývá totiž lépe zajištěný a zároveň nese ještě slušné výnosy. To velcí emitenti se často chovají jako hvězdy a nabízejí nižší výnosy.

Struktura dluhopisů podle výšky výnosů se také změnila. Jednoznačně roste podíl dluhopisů s výnosy v rozmezí 8 až 10 %. Druhým trendem je, že přibývá variabilních dluhopisů (tedy dluhopisů navázaných na PRIBOR). Zatímco v roce 2022 činily tyto dluhopisy 8 % všech korporátních dluhopisů, letos jich je 13 %. „Přiznám se, že jsem překvapen, že jich není ještě více, protože budoucnost je nejistá. Víme, že budou sazby klesat. Nikdo ale neví jak. Tady je pojistkou variabilní dluhopis. Kdybychom se časem dostali na 20 %, nebyl bych překvapen.“ uvádí Vladimír Pikora, hlavní ekonom a analytik skupiny Comfort Finance Group (CFG).

Jasně se potvrzuje dlouhodobý trend vydávat stále delší dluhopisy. Zatímco v roce 2022 jsme byli ještě na 3,6 roku, nyní se trend dostal na 3,9 roku, ačkoli samotná únorová hodnota leží o trochu níž, když činí 3,72 roku. Rostoucí trend ukazuje, že si emitenti dodávají odvahu, když cítí, že je trh hladový po delších emisích.

Upozornění: I přes snahu portálu Srovnávač o zahrnutí všech dostupných korporátních dluhopisů existuje možnost, že některé z nich vyhledány nebyly. Jsme však přesvědčeni o tom, že jsme v přehledu pokryli naprostou většinu tuzemského trhu. Dodáváme, že v případech, u nichž pracujeme s váženými průměry, se váhou myslí velikost emise, uzavírá Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group.

Témata:  dluhopisy komentář finance

Aktuálně se děje

14. května 2024 19:38

13. května 2024 11:25

13. května 2024 6:06

Rozkrýváme změny v Rusku: Putin jmenoval ekonoma Bělousova ministrem obrany

Putin pověřil Sergeje Šojgua, aby řídil bezpečnostní radu, a jmenoval ekonoma, aby se postaral o ministerstvo obrany.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy