Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vloni se v numismatických aukcích prodaly mince a medaile za 465 milionů korun

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Česká numismatika má další rekord. Obrat v českých numismatických aukcích v loňském roce vzrostl na rekordních 465 milionů korun, což je o 55 milionů více než v předchozím roce a o 165 milionů více než v roce 2016. Během loňska také došlo ke změně na třetí příčce v pořadí aukčních síní v ČR a v Praze proběhla největší aukce za posledních 25 let. Rok 2019 bude ve znamení dovozu špičkových numismatických předmětů z celého světa. Vyplývá to z expertní analýzy aukčního domu Macho & Chlapovič.

Rok 2018 představoval na trhu numismatiky z hlediska prodejních objemů opětovné pokoření dosavadního rekordu. Obrat v českých numismatických aukcích se vyšplhal až na číslo 465 milionů korun, což představuje oproti roku 2017 nárůst o 13 procent. Ve srovnání s rokem 2016, kdy obrat činil 300 milionů, se jedná o meziroční zvýšení o 55 procent.

Ačkoliv je nováčků na trhu s numismatikou několik, jednoznačný prim v loňském roce hrál s téměř s polovičním podílem aukční dům Macho & Chlapovič. Ke změně došlo na třetím místě, kam se posunula aukční síň Antium Aurum, které se podařilo odsunout na čtvrtou příčku pražskou pobočku ČNS (Česká numismatická společnost). Tři nejsilnější hráči přitom zajišťují zhruba 85 % objemu aukčního prodeje. Jedná se výlučně o soukromé aukční domy s mezinárodním dosahem. U numismatického materiálu stále platí, že trh je determinován především kvalitní nabídkou. Poptávka totiž několikanásobně převyšuje nabídku. Etablovaný aukční dům pak prodá přes 95 % své aukční nabídky.

Při prodeji profilové sbírky císaře Františka Josefa I. padl aukční rekord roku 2018, když aukční dům Macho & Chlapovič prodal zlatý odražek Bánskošťávnického zlatníku za 13,5 milionu korun. Aukční dům tak ovšem nepřekonal svůj vlastní a zároveň absolutní rekord českého numismatického trhu, kdy v roce 2017 prodal vzácný svatováclavský dukát z roku 1937 za téměř 18 milionů korun.

Počínající rok 2019 je pro sběratele starých mincí a medailí prozatím velkou neznámou. „Dá se předpokládat, že bude spíše pokračovat dovoz špičkových numizmatických předmětů z celého světa směrem k domácím sbírkám, tedy opak toho, co se dělo po rozpadu monarchie v emigračních vlnách a v letech po sametové revoluci,“ uvádí spoluzakladatel aukčního domu Macho & Chlapovič Elizej Macho a dodává: „Mnoho uvědomělých soukromých sběratelů dnes svým mecenášstvím supluje z velké části impotenci finančně podvyživených veřejných institucí. Vesměs jde však o jednu z nejvýnosnějších a nejméně volatilních investic.“ Vzácné mince investorům vynáší více než benchmarkový akciový index S&P 500, avšak při méně než poloviční volatilitě. Více naznačí nejbližší aukce numismatického aukčního domu Macho & Chlapovič, která se uskuteční 3. května 2019 v Praze.

Témata:  numismatika aukce

Aktuálně se děje

10. května 2024 12:22

9. května 2024 10:25

ČOI vloni zajistila 18 508 kusů padělků za více než 36 milionů korun

Česká obchodní inspekce se v průběhu loňského roku zaměřila na kontroly dodržování zákazu nabídky, prodeje a skladování výrobků porušujících některá práva duševního vlastnictví. Provedla 803 kontrol a porušení zákazu nabízení, prodeje a skladování výrobků porušujících některá práva duševního vlastnictví zjistila při 360 kontrolách (44,8 %).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Rozhovor

Eura se dožijeme, říká ekonom pro MM. Prozradil, kdy jeho zavedení očekává nejdříve

Euro je stále silným tématem, které hýbe českou politikou, ale i celou společností. Přijmout, nepřijmout? Jak to vnímají ekonomové a jak české firmy? Dvě třetiny české veřejnosti jsou proti přijetí jednotné evropské měny, je to rozumný názor nebo chybí celospolečenská debata, která by dokázala veřejnost přesvědčit o výhodách přijetí? I na to v rozhovoru pro MoneyMAG.cz odpovídal analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák.