Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nechcete zažít cestou do Chorvatska horor?

Chorvatsko, ilustrační fotografie
Chorvatsko, ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Nejčastějším dotazem na infolince ÚAMK 1230 je, jestli turisté z České republiky potřebují platný cestovní pas nebo občanský průkaz pro cestu do Chorvatska. Proto se team vydal přímo na hranice s Chorvatskem a zjišťoval, co vyžadují tamní kontrolní orgány od turistů.

Na chorvatských hranicích odpovídal týmu ÚAMK zástupce vedoucího pohraniční policie v Macelj Damjan Vešligaj.

Jak probíhají hraniční kontroly?"Všechny bez výjimky kontrolujeme. V případě, že by čekání na hranicích bylo delší než 15 minut, pak přistoupíme jen na cílené kontroly vybraných osob."

Co vše kontrolujete?"Kontrolujeme u podezřelých vozidel zavazadlový prostor a dle předložených dokumentů i jestli osoba mířící do Chorvatska není celostátně hledaná."

Postačí občanovi z České republiky platný občanský průkaz nebo musí mít pas?"Pro cestu do Chorvatska vám stačí platný občanský průkaz, ale pokud ho turista nemá, může použít platný pas. To samé platí i pro děti. Ty musí mít svoje doklady, jinak je nevpustíme do Chorvatska."

Kdy mě můžete zakázat vstup do země?"Pokud nemáte v pořádku cestovní doklady (poznámka redaktora: doklad musí být platný i po opuštění země a nesmí být poškozen) nebo pokud převážíte zboží, které je zakázáno dovážet do Chorvatska."

Praktické informace z hranic od pracovníků ÚAMKZjistili jsme na vlastní kůži, že i když máte platný občanský průkaz a jste v EU, tak vybraná část pohraniční policie, kontrolující hlavně na maďarsko-chorvatských hraničních přechodech, občas striktně vyžaduje cestovní pas místo občanského průkazu. Není to u každého pracovníka, ale děje se to. Tak pozor!

Témata:  Chorvatsko Cestování dovolená

Aktuálně se děje

27. dubna 2024 11:36

Mrazy způsobily vinařům škodu přes dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy