Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Z ČNB odchází expertka na analýzy měnové politiky Dana Hájková

Česká národní banka (ČNB)
Česká národní banka (ČNB)
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Ředitelka odboru měnové politiky a fiskálních analýz České národní banky (ČNB) Dana Hájková odchází z centrální banky. Rezignaci podle informací deníku Hospodářské noviny (HN) podala na konci minulého týdne, v bance zůstává do konce dubna. Podle mluvčí banky Petry Krmelové rezignovala Hájková z rodinných důvodů, podle zdrojů HN souvisí rezignace s napětím, které panuje mezi novým vedením a experty, kteří pro bankovní radu vytvářejí odborné podklady.

Hájková, která dosud pomáhala vytvářet podklady pro rozhodování bankovní rady o úrokových sazbách, nechtěla informaci komentovat a odkázala na odbor komunikace, protože je "stále zaměstnancem ČNB". Mluvčí banky Petra Krmelová deníku pouze napsala, že Hájková rezignovala z rodinných důvodů. Odchod Hájkové musí vzít na vědomí ještě bankovní rada.

List připomíná, že je to již již třetí rezignace vysoce postavené manažerky v ČNB od loňského jmenování nového guvernéra Aleše Michla. Loni v červnu se funkce vzdala ředitelka sekce Kancelář Jana Báčová. Spolu s ní odešla také její podřízená, ředitelka odboru komunikace Markéta Fišerová.

Dana Hájková působila v ČNB téměř 17 let. Jako analytička pracovala v bance nejprve v letech 2005 až 2014. Pak téměř dva roky působila jako makroekonomka v České spořitelně. Do centrální banky se vrátila v srpnu 2016, kdy byla poradkyní Vojtěcha Bendy, tehdejšího člena bankovní rady. Na současném postu ředitelky odboru v ČNB byla od prosince 2018. Její odbor spadá pod Sekci měnovou, vedenou ekonomem Petrem Králem.

Témata:  Česká národní banka (ČNB)

Aktuálně se děje

25. dubna 2024 10:21

Předpověď počasí na noc a pátek 26. dubna

Počasí u nás bude ovlivňovat svým okrajem tlaková níže nad severozápadní Evropou. Kolem ní k nám začne proudit teplejší vzduch od jihu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

České domácnosti loni platily za elektřinu nejvíce v EU, přestože Česko vyvezlo takřka nejvíce elektřiny v celé EU

KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy: Česko je ryze z ekonomického hlediska určitou anomálií. Vykazuje sice poměrně výrazný nadbytek vyprodukované elektřiny, avšak přesto jeho domácnosti čelí jejím vysokým cenám. Dokonce nejvyšším v celé EU ve vyjádření dle standardu kupní síly, které umožňuje mezinárodní porovnatelnost. A to přitom tedy Česko loni v čistém vyjádření vyváželo čtvrtý největší objem elektřiny v EU.