Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

WTO: Dopad války na Ukrajině na obchod není tak špatný, jak se čekalo

pšenice
pšenice
Foto: Pixabay

Globální obchod vzrostl v loňském roce více, než se očekávalo, a to navzdory otřesům způsobeným konfliktem na Ukrajině, protože postiženým zemím se podařilo změnit dodavatele nebo produkty. Uvedla to ve své zprávě Světová obchodní organizace (WTO).

WTO předpověděla, že za rok 2022 globální obchod stoupne pouze o tři procenta, protože konflikt způsobil narušení vývozu, včetně pšenice a pohonných hmot. Hlavní ekonom WTO Ralph Ossa ale při prezentaci nejnovější analýzy dopadu války na obchod uvedl, že si světový obchod vedl dobře.

"Neviděli jsme nejhorší předpovědi, které se předpokládaly na začátku války," uvedl Ossa. WTO ale zatím neposkytla přesné údaje za celý loňský rok s tím, že budou k dispozici v dubnu.

Ossa dodal, že globální obchod byl odolný, protože členové WTO projevili zdrženlivost při používání vývozních restrikcí. "Částečným vysvětlením (omezeného dopadu) je, že světový obchodní systém zůstal otevřený," řekl.

Některé země, které byly dříve závislé na dovozu z Ukrajiny, vyměnily produkty za jiné nebo našly jiné dodavatele. Například pšenici vyměnily za rýži nebo Egypt nahradil ukrajinskou pšenici dovozem z EU, USA a Ruska, uvedla zpráva. Celkově ukrajinský vývoz loni podle hodnoty klesl o 30 procent.

Ve stejném období se ruský vývoz podle hodnoty zvýšil o 15,6 procenta. Podpořily ho vyšší ceny pohonných hmot, hnojiv a obilovin. Zpráva však současně uvádí, že celkový objem vývozu "mohl mírně klesnout". Sankce západních zemí na Rusko kvůli invazi na Ukrajinu způsobily pokles ruského vývozu do Británie a USA a zvýšily vývoz Ruska do Číny a Indie, dodal Ossa.

Témata:  Ukrajina Světová obchodní organizace (WTO) obilí

Aktuálně se děje

16. května 2024 10:28

14. května 2024 19:38

14. května 2024 11:13

Srovnání cen mobilních tarifů, internetu a TV se vyplatí. Neutrácíte někde zbytečně?

Platby za telefon, internet a televizi jsou základními položkami většiny osobních a rodinných výdajů. Asi se bez nich zcela neobejdete, ale neutrácíte v některé z nich zbytečně? Chytrým srovnáním ušetříte jako jednotlivec stovky korun měsíčně, rodina i tisíce.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Nabíjecí stanice pro elektromobily

Tempo růstu nabíjecích stanic pro elektromobily v Česku se zvyšuje. S elektromobily ale zbytku Evropy nestačíme

V roce 2023 vzniklo 650 nových veřejných dobíjecích stanic, o 16 % více než v předchozím roce. Celkově je nyní v provozu 2 392 stanic s 4 892 nabíjecími body. Poptávka po nabíječkách díky vysokorychlostnímu nabíjení a dynamickému řízení stanic stále roste a v letošním roce se očekává další zvýšení nově instalovaných stanic. Česko s 24 239 registrovanými elektromobily i tak patří mezi země s nejnižším podílem bateriových elektrických vozidel v rámci Evropské unie.