Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Česku se vyrábí rekordně zmrzliny. Češi mají stále radši prémiové zmrzliny, obyčejný polárkový stojí už řadu let stejně

zmrzlina
zmrzlina
Foto: Pixabay

Komentář Lukáše Kovandy: V Česku se vyrábí rekordní objem zmrzliny. Vyplývá to z aktuálních údajů Eurostatu (zde). V roce 2019 se v ČR vyprodukovalo 79,3 milionu litrů oblíbené studené pochoutky. Ještě v roce 2009 to přitom bylo jen 36,6 milionu litrů. To představuje nárůst o zhruba 117 procent vyrobeného objemu během deseti let. Výrazněji narůstala produkce zmrzliny v daném období ze zemí EU dle dostupných údajů pouze v Maďarsku, v Rakousku a v Litvě.

Prodejům zmrzliny se v ČR do příchodu pandemie dařilo díky řadu let trvající ekonomické prosperitě a růstu mezd. Češi v době před úderem koronaviru stále zřetelněji vyhledávali prémiové zmrzlinářské výrobky. Cena průmyslově vyráběné ovocné zmrzliny přitom těsně před pandemií vyskočila na svůj historický rekord, když se poprvé soustavněji pohybovala měsíc co měsíc nad úrovní 200 korun za jeden litr. 

Zatímco průměrná maloobchodní cena polárkového dortu se v uplynulých devíti letech prakticky neměnila, a pohybuje se v úzkém pásmu kolem 35 korun, průměrná maloobchodní cena zmrzliny od roku 2012 vzrostla až takřka o dvacet procent. I to svědčí o tom, že Češi vyhledávají prémiové zmrzliny a jsou ochotni si za ně připlatit.  

Uzavírky loňského pandemického roky způsobily citelný propad vyráběné a konzumované zmrzliny. Ten nastal i proto, že rok 2020 byl oproti předchozím létům chladnější. Výrobě zmrzliny částečně nahrává nadmíru teplé počasí, které umocňuje poptávku po ní. 

Po odeznění pandemické situace lze očekávat návrat výroby i poptávky po zmrzlině v ČR na předpandemickou úroveň, případně mírně pod ní, neboť míra nezaměstnanosti v ČR prakticky nevzrostla a spotřebitelská nálada se rychle vrací do normálu. 

Témata:  zmrzlina komentář

Aktuálně se děje

26. dubna 2024 10:42

Studená sprcha, americká ekonomika za první čtvrtletí letošního roku vzrostla jen o 1,6 %

KOMENTÁŘ Tomáše Volfa: Nižší tempo ekonomického růstu v překladu znamená, že Fed může začít snižovat sazby dříve, než se dosud čekalo. Možnost nižších sazeb v dřívějším termínu bude znamenat ztráty pro americkou měnu, která po zveřejnění osciluje kolem 23,50 USDCZK, a 1,0705 EURUSD.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

České domácnosti loni platily za elektřinu nejvíce v EU, přestože Česko vyvezlo takřka nejvíce elektřiny v celé EU

KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy: Česko je ryze z ekonomického hlediska určitou anomálií. Vykazuje sice poměrně výrazný nadbytek vyprodukované elektřiny, avšak přesto jeho domácnosti čelí jejím vysokým cenám. Dokonce nejvyšším v celé EU ve vyjádření dle standardu kupní síly, které umožňuje mezinárodní porovnatelnost. A to přitom tedy Česko loni v čistém vyjádření vyváželo čtvrtý největší objem elektřiny v EU.