Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Světová ekonomika letos vzroste o čtyři procenta, předpovídá Světová banka

ekonomika
ekonomika
Foto: Pixabay

Světová ekonomika v letošním roce vzroste o čtyři procenta po loňském propadu o 4,3 procenta, za kterým stála pandemie covidu-19. Předpověděla to dnes ve svém globálním hospodářském výhledu Světová banka (SB). Varovala však, že vzestup počtu případů nákazy koronavirem a prodlevy v distribuci vakcíny by mohly letošní růst omezit na pouhých 1,6 procenta.

SB dnes rovněž předpověděla, že hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny se v letošním roce zvýší o 3,6 procenta. V loňském roce se ekonomika zemí používajících jednotnou evropskou měnu euro podle odhadů banky propadla o 7,4 procenta.

Ve Spojených státech, které jsou největší ekonomikou světa, očekává banka v letošním roce nárůst HDP o 3,5 procenta po loňském poklesu o 3,6 procenta. Růst čínské ekonomiky by měl podle SB letos zrychlit na 7,9 procenta z loňských dvou procent.

"Po ničivé zdravotnické a hospodářské krizi způsobené covidem-19 se zdá, že globální ekonomika opouští jednu ze svých nejhlubších recesí a zahajuje omezené oživení," uvedl prezident SB David Malpass.

Témata:  ekonomika svět

Aktuálně se děje

26. dubna 2024 10:42

Studená sprcha, americká ekonomika za první čtvrtletí letošního roku vzrostla jen o 1,6 %

KOMENTÁŘ Tomáše Volfa: Nižší tempo ekonomického růstu v překladu znamená, že Fed může začít snižovat sazby dříve, než se dosud čekalo. Možnost nižších sazeb v dřívějším termínu bude znamenat ztráty pro americkou měnu, která po zveřejnění osciluje kolem 23,50 USDCZK, a 1,0705 EURUSD.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

České domácnosti loni platily za elektřinu nejvíce v EU, přestože Česko vyvezlo takřka nejvíce elektřiny v celé EU

KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy: Česko je ryze z ekonomického hlediska určitou anomálií. Vykazuje sice poměrně výrazný nadbytek vyprodukované elektřiny, avšak přesto jeho domácnosti čelí jejím vysokým cenám. Dokonce nejvyšším v celé EU ve vyjádření dle standardu kupní síly, které umožňuje mezinárodní porovnatelnost. A to přitom tedy Česko loni v čistém vyjádření vyváželo čtvrtý největší objem elektřiny v EU.