Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cena zlata je po útoku na Ukrajinu na více než ročním maximu 1940 USD

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Zlato, které investoři často nakupují v časech nejistoty, je kvůli ruskému ozbrojenému útoku na Ukrajinu nejdražší za 13 měsíců. Krátce po 08:00 SEČ cena kovu k okamžitému dodání vykazovala růst o 1,8 procenta na 1943 USD za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Předtím cena vystoupila až nad 1948 dolarů, což je nejvíce od loňského ledna.

Ruské síly dnes zahájily vzdušné údery na cíle po celé Ukrajině, tamní úřady oznámily také začátek pozemní invaze přes ruskou i běloruskou hranici. Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že nařídil zvláštní vojenskou operací na východě Ukrajiny.

Cena zlata se v tomto měsíci zvýšila asi o osm procent, neboť investoři kvůli rusko-ukrajinské krizi odmítají příliš riskovat. Žlutý kov, jak se zlatu někdy říká, by tak mohl zaznamenat svůj nejlepší měsíc od července 2020.

"Zlato je spolu s americkým dolarem útočištěm a toto je jeho den. Mohli bychom u zlata nevyhnutelně vidět i nová maxima," řekl agentuře Reuters analytik Jeffrey Halley ze společnosti OANDA. Ceny by mohly pokračovat v růstu směrem až na 1960 USD za unci a v příštích dnech otestovat i hranici 2000 dolarů, dodal Halley.

Rusko je třetím největším světovým producentem zlata.

Cena stříbra vykazovala růst o 2,2 procenta na 25,09 USD za troyskou unci. Cena platiny se zvýšila zhruba o 1,2 procenta na 1108 USD, cena palladia pak vykazovala růst o 2,9 procenta na 2551 USD/oz. Hlavním producentem palladia a platiny je ruská společnost Norilsk Nickel.

Témata:  Rusko Ukrajina válka zlato

Aktuálně se děje

26. dubna 2024 10:42

Studená sprcha, americká ekonomika za první čtvrtletí letošního roku vzrostla jen o 1,6 %

KOMENTÁŘ Tomáše Volfa: Nižší tempo ekonomického růstu v překladu znamená, že Fed může začít snižovat sazby dříve, než se dosud čekalo. Možnost nižších sazeb v dřívějším termínu bude znamenat ztráty pro americkou měnu, která po zveřejnění osciluje kolem 23,50 USDCZK, a 1,0705 EURUSD.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

České domácnosti loni platily za elektřinu nejvíce v EU, přestože Česko vyvezlo takřka nejvíce elektřiny v celé EU

KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy: Česko je ryze z ekonomického hlediska určitou anomálií. Vykazuje sice poměrně výrazný nadbytek vyprodukované elektřiny, avšak přesto jeho domácnosti čelí jejím vysokým cenám. Dokonce nejvyšším v celé EU ve vyjádření dle standardu kupní síly, které umožňuje mezinárodní porovnatelnost. A to přitom tedy Česko loni v čistém vyjádření vyváželo čtvrtý největší objem elektřiny v EU.