Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Děti uprchlíků v Turecku otročí pro módní značky. Oblékají i vás?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Nejspíš to ani netušíte, ale docela dobře můžete mít doma oblečení vyrobené rukama dětských uprchlíků ze Sýrie. A co víc - tyhle "hadříky" vyrobila dětská práce v Evropě ve 21. století. Konkrétně v Turecku. Ukázal to průzkum mezi značkovými výrobci.

O skandální odhalení se zasloužila organizace Centrum pro podnikání a lidská práva, která loni v prosinci vyzvala téměř tři desítky velkých značkových výrobců, aby se pořádně podívali, kdo pro ně pracuje.

Jak informuje britský The Independent, dva obří módní giganti, značky H&M a Next, skutečně přiznali, že pro ně pracují také děti. A obě firmy už také přislíbily, že pomohou rodinám těchto dětí a přimějí je, aby je posílaly do škol.

Absence vzdělávání dětí uprchlíků v Turecku je problém, na který už upozornila organizace ochránců lidských práv Human Rights Watch (HRW). Podle ní je v Turecku přes 400 000 dětí syrských uprchlíků, které nechodí do školy. Do Turecka uteklo ze Sýrie před válkou více než 2 miliony Syřanů. Zhruba 700 000 z nich jsou děti ve školním věku. Právě z nich se rekrutují dětští zaměstnanci, kteří prý nejčastěji pracují v továrnách a v zemědělství. Dětskou práci (dětí do 12 let) přitom zakazuje mezinárodní úmluva.

Firmy v Turecku údajně zaměstnávají stovky tisíc syrských dospělých. Je to pro ně výhodné, protože uprchlíkům platí menší než minimální mzdu. Ze stejného důvodu se jim vyplatí zaměstnávat i děti. K využívání práce dospělých uprchlíků ze Sýrie se přihlásily značky Primark a C&A. Naopak Nike, Puma, Adidas či Burberry podle vlastních vyjádření žádné uprchlíky bez povolení nezaměstnávají. Ostatní vyzvané firmy nereagovaly.

Témata:  uprchlíci Oblečení

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.