Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU pošle do Česka 644 miliard korun. Kam půjdou?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: European Union

Premiér Bohuslav Sobotka podepsal spolu s eurokomisařkou pro regionální politiku Corinou Cretsuovou dokument, který symbolicky zakončuje schvalování operačních programů Evropské unie pro Českou republiku na období 2014-2020. K dispozici je v nich pro žadatele zhruba 644 miliard korun.

Slavnostní ceremonie, které se kromě předsedy vlády Sobotky zúčastnila i ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, završila proces schvalování deseti programů Evropskou komisí. Následovat bude vypisování výzev k podávání žádostí o dotaci.

První takovou výzvu už na konci května vyhlásilo ministerstvo průmyslu a obchodu v operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, který EK schválila letos v dubnu.

Vyjednávání o programech s Evropskou komisí dlouho blokoval chybějící český zákon o státní službě a odkládaná změna české právní úpravy procesu EIA, který posuzuje vlivy konkrétních záměrů na životní prostředí.

V novém sedmiletém programovém období se snížil počet operačních programů. Strukturálních operačních programů je osm: Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, Životní prostředí, Zaměstnanost, Doprava, Výzkum, vývoj a vzdělávání, Integrovaný regionální operační program, Operační program Praha a program Technická pomoc, z něhož jsou hrazeny prostředky na auditní orgán. Osm strukturálních programů doplňují Operační program rybářství a Program rozvoje venkova.

Témata:  EU dotace z EU

Aktuálně se děje

26. dubna 2024 10:42

Studená sprcha, americká ekonomika za první čtvrtletí letošního roku vzrostla jen o 1,6 %

KOMENTÁŘ Tomáše Volfa: Nižší tempo ekonomického růstu v překladu znamená, že Fed může začít snižovat sazby dříve, než se dosud čekalo. Možnost nižších sazeb v dřívějším termínu bude znamenat ztráty pro americkou měnu, která po zveřejnění osciluje kolem 23,50 USDCZK, a 1,0705 EURUSD.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

České domácnosti loni platily za elektřinu nejvíce v EU, přestože Česko vyvezlo takřka nejvíce elektřiny v celé EU

KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy: Česko je ryze z ekonomického hlediska určitou anomálií. Vykazuje sice poměrně výrazný nadbytek vyprodukované elektřiny, avšak přesto jeho domácnosti čelí jejím vysokým cenám. Dokonce nejvyšším v celé EU ve vyjádření dle standardu kupní síly, které umožňuje mezinárodní porovnatelnost. A to přitom tedy Česko loni v čistém vyjádření vyváželo čtvrtý největší objem elektřiny v EU.