Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Své úspory zvýšilo kvůli obavám z budoucnosti 40 procent Čechů

Své úspory zvýšilo kvůli obavám z budoucnosti 40 procent Čechů

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Během uplynulého roku zvýšilo své úspory až 40 procent obyvatel České republiky. Častěji přitom spoří mladí lidé, které ke střádání a budování finanční rezervy vedou především obavy z možného zhoršení ekonomické situace v budoucnu, uvedla v úterý ING Bank.

Ve srovnání s dalšími evropskými zeměmi dopadli Češi relativně dobře, když úspory vzrostly v průměru 35 procentům Evropanů a přibližně stejnému množství lidí se naopak snížily. "Nejlépe dopadlo Turecko a Velká Británie, kde svoji finanční rezervu zvětšil téměř každý druhý člověk. Na opačném konci skončila Itálie, kde si jen zhruba 15 procent lidí našetřilo více peněz proti předchozímu roku," uvedl k výsledkům průzkumu Libor Vaníček, ředitel retailové části ING Bank ČR.

Obdobně jako ve zbytku Evropy i v České republice navýšili své úspory častěji mladší obyvatelé, v tuzemsku konkrétně polovina lidí ve věku 25 až 34 let a více než 40 procent ve věku od 18 do 24 let.

Při srovnání jednotlivých krajů jsou na tom s úsporami proti minulému roku o něco hůře Jihočeši a Severočeši než lidé v ostatních regionech a v Praze. "Nejčastějším důvodem snížení úspor byly vyšší náklady na bydlení a zhoršení finanční situace, za kterou se mohou skrývat nižší příjmy nebo větší výdaje," zakončil Libor Vaníček.

Témata:  finance spoření

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy