Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ekonomická krize přichází. Experti mají důkaz, že se schyluje k bouři

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Stále více ekonomů si začíná všímat prvních náznaků blížící se ekonomické krize. Evropské hospodaření dostává vážné trhliny a první země upadají do recese. To je podle expertů signálem, že se v Evropě schyluje k nejhoršímu.

Ekonomický server americké společnosti Seeking Alpha tvrdí, že evropská ekonomika může světu posloužit jako včasný indikátor blížící se hospodářské krize. Čtvrtletní údaje o HDP totiž byly v eurounijních zemích doslova "hrozné", přičemž došlo k nejpomalejšímu růstu od konce recese v roce 2013. Německo se oficiální recesi vyhnulo, Itálie už ale je v jedné.

Meziročně se výkon italské ekonomiky sice zvýšil, ale pouze o 0,1 procent. Propad byl však hlubší, než se očekávalo, a hospodářství, které i tak zpomalovalo od začátku roku 2017, bylo zasaženo zpomalením růstu ekonomiky velkých obchodních partnerů jako je Německo a Čína.

Nejnovější čísla Eurostatu o HDP Evropské unie jsou méně než povzbudivá. Meziroční růst v EU se zpomalil na 1,4 % a v eurozóně činil jen 1,2 %. Pouze růst v zemích mimo eurozónu pomohl posunout průměr EU o několik desetin procentních bodů.

Podle expertů můžeme pozorovat nejpomalejší tempo růstu v EU od doby, kdy skončila krize v roce 2013. Itálie a Německo jsou země, které se obzvláště obávají krize, protože společně tvoří zhruba 40 % ekonomiky eurozóny a německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí snížila a ve čtvrtém stagnovala.

Italská ekonomika ale už je oficiálně v recesi, se dvěma po sobě jdoucími poklesy. Francouzská ekonomika na tom není o moc lépe, pouze s minimálním nárůstem o méně než 1 % oproti stejnému čtvrtletí. A Evropská unie odhaduje, že růst EU v tomto roce bude činit pouze 1,3%.

Důvodem, proč Unie vykazuje první známky vážných ekonomických problémů, je podle expertů fakt, že EU byla vždy nejkřehčí a poměrně roztříštěná hospodářská jednotka.

Proto se odborníci domnívají, že EU slouží jako potenciální indikátor včasného varování pro příští globální hospodářský útlum, bude ale zároveň mít poměrně intenzivní vliv na budoucí globální hospodářskou krizi.

A ta je podle řady ekonomů za dveřmi. Ostatně s otevřenou deklarovanou ideologickou občanskou válkou, brexitem i celosvětovou turbulencí se jí podle Seeking Alpha dočkáme pravděpodobně nejpozději v tomto nebo následujícím roce.

Témata:  ekonomika krize finanční krize

Aktuálně se děje

26. dubna 2024 10:42

Studená sprcha, americká ekonomika za první čtvrtletí letošního roku vzrostla jen o 1,6 %

KOMENTÁŘ Tomáše Volfa: Nižší tempo ekonomického růstu v překladu znamená, že Fed může začít snižovat sazby dříve, než se dosud čekalo. Možnost nižších sazeb v dřívějším termínu bude znamenat ztráty pro americkou měnu, která po zveřejnění osciluje kolem 23,50 USDCZK, a 1,0705 EURUSD.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

České domácnosti loni platily za elektřinu nejvíce v EU, přestože Česko vyvezlo takřka nejvíce elektřiny v celé EU

KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy: Česko je ryze z ekonomického hlediska určitou anomálií. Vykazuje sice poměrně výrazný nadbytek vyprodukované elektřiny, avšak přesto jeho domácnosti čelí jejím vysokým cenám. Dokonce nejvyšším v celé EU ve vyjádření dle standardu kupní síly, které umožňuje mezinárodní porovnatelnost. A to přitom tedy Česko loni v čistém vyjádření vyváželo čtvrtý největší objem elektřiny v EU.